Pierwsza pomoc w prawie autorskim: zapytaj prawnika
Filtruj pytania
Wybierz kategorię tematów:
bez kategorii
licencje CC
zasoby publiczne
dozwolony użytek
umowy
organizacje zbiorowego zarządzania
przepisy prawa
odpowiedzialność
domena publiczna
przedmioty ochrony
zakres ochrony
rodzaje praw
cudza twórczość
sposoby wykorzystania
Odpowiedzi na już zadane pytania (394):
- Wykorzystuję kilka/kilkanaście klatek z pojedynczego filmu z Youtube. Obrazy nie będą nigdzie pokazywane, są one potrzebne w celu stworzenia sieci neuronowej. Czy powinnam posiadać zgodę autorów, umieścić źródło w pracy, czy jeszcze jakaś inna opcja?
- Czy istnieje jakiś określony termin, kiedy można zgłaszać jakieś nieprawidłowości w opublikowanej książce (jak np. opublikowanie starych zdjęć, do których, według zgłaszającego, autor książki nie miał praw itd.)?
- Przygotowuję prezentację, którą chcę udostępnić na wolnej licencji. Prezentacja powstaje na potrzeby prowadzonego przeze mnie przedmiotu na uczelni, a uczelnia wymaga korzystania z szablonu - są na nim logotypy i inne elementy identyfikacji wizualnej uczelni. Czy mogę to zrobić?
- Czy plany budynków, a dokładniej rzuty poziome podlegają prawu autorskiemu? Mam na myśli plany budynków zabytkowych, których projektanci zmarli ponad 70 lat temu.
- Przygotowuję rozprawę doktorską, w której analizuję zagraniczną poezję. Musiałam wobec tego przetłumaczyć wszystkie te wiersze. Czy mogę je wobec tego opublikować? Czy mogę zamieścić je jako załącznik do pracy?
- Zaprojektowałam koszulkę (według wytycznych znajomej), którą sprzedaję. Znalazłam ostatnio ten sam projekt na innych stronach, na koszulkach i kubkach. Co mogę zrobić?
- Jestem zatrudniona w firmie IT, gdzie m.in. tworzę scenariusze testowe, instrukcje i opisy aktualizacji. Moje wynagrodzenie jest rozliczane według 50% kosztów uzyskania przychodów. Czy to prawidłowe, zwłaszcza po ostatnich zmianach przepisów podatkowych?
- Chcemy wydać na wolnej licencji album o twórczości malarskiej osoby, która zmarła w 1944 r. Obrazy pochodzą z prywatnych zbiorów dalekiej rodziny artysty. Będzie tam też kilka fotografii z jego rodzinnego archiwum.
- Wyreżyserowałam słuchowisko na podstawie tekstu, za zgodą autora. Wszyscy biorący udział w nagraniu nie wzięli za to wynagrodzenia, a całość chcemy przekazać domowi dziecka, który wykorzysta je w zbiórce pieniędzy. Jak to zorganizować?
- Czy po śmierci artysty są jakieś ograniczenia dotyczące wywozu jego dzieł za granicę? Chodzi o rzeźby, rysunki i obrazy.
- Wydawnictwo podpisało umowę z ośrodkiem kultury na dostarczenie książek. Następnie wydawnictwo zleciło mi napisanie tych książek. Po ich dostarczeniu i pobraniu wynagrodzenia od ośrodka kultury, wydawnictwo twierdzi, że umowa ze mną jest fikcyjna i odmawia zapłaty. Nie podpisałem umowy, a szczegóły ustalaliśmy w mailach. Czy mam szansę na wygraną w ...
- Wymyśliliśmy nazwę dla zespołu, wykorzystując fragment nazwy miasta, z którego pochodzimy. Zauważyliśmy, że funkcjonuje już zespół o takiej samej nazwie, przy czym ich nazwa nawiązuje do imienia ich założyciela. Czy możemy korzystać z naszej nazwy? Czy to plagiat?
- Czy mogę wykorzystać nagranie audycji radiowej transmitowanej przez Internet, której jestem autorem, w celu zrobienia prezentu dla prowadzących audycję? Do kogo należą prawa autorskie zapisu audycji?
- Czy jeśli firma posiada wewnętrzny fork programu na licencji GPLv3, ja dopisuję coś do tego programu, lecz nigdy nie dochodzi do przekazania praw majątkowych, to czy dana firma uzyskuje prawo do korzystania z mojego kodu?
- Jakie są granice prawne w tworzeniu remiksu? Jakiemu to podlega prawu?
- Znalazłem w Internecie fotografie z początku XX wieku. Z pewnego źródła wiem, ze majątkowe prawa autorskie do fotografii wygasły. I teraz: fotografia w oryginale jest czarno-biała. Przy pomocy programu komputerowego utworzyłem warstwę kolorową, która po nałożeniu na oryginał tworzy barwna fotografie. Czy mógłbym wykorzystać ta swoja pokolorowana fotografie do stworzenia ...
- Pracuję nad grą na motywach powieści. Napisałam już do autora i mamy podpisać umowę licencyjną. Na co powinnam zwrócić uwagę? Do jakiego stopnia ma on prawo ingerować w moją grę?
- W swoim filmie chcę w napisach końcowych wstawić cover znanej piosenki. Czy to legalne?
- Na stronie projektu Gutenberg.org, natknąłem się na określenie "Public domain in the USA". Jak przekłada się to na prawa autorskie w Polsce i możliwość dalszego wykorzystania elementów książki (tekst oraz ilustracje) do użytku komercyjnego?
- Czy sprzedawanie urządzenia/nośnika umożliwiającego zrobienie kopi zapasowej zasobów objętych prawem autorskim/licencją jest przestępstwem? Co w sytuacji jeżeli osoba posługująca się takim urządzeniem/nośnikiem rozpowszechnia nieautoryzowane kopie dalej? Czy w takiej sytuacji producent odpowiada za organizowanie udostępniania treści chronionej?