1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizer
Modern Poland Foundation

Chciałbym nadrukować sobie na bluzę grafikę znalezioną w Internecie. Robiłbym to na swoje własne potrzeby w ilości jednostkowej, nie masowo na sprzedaż. Jak to wygląda z prawami autorskimi? Czy jest jakakolwiek szansa abym mógł być w jakikolwiek sposób ukarany za nadużycie praw autorskich do czyjejś grafiki?

Tematy: domena publiczna / komercyjne wykorzystanie / dozwolony użytek osobisty / art. 23 pr. aut. / cudze materiały / publiczne wystawienie / art. 32 pr. aut. / grafika / korzystanie z cudzej twróczości / utwór graficzny / wykorzystanie zdjęć znalezionych w internecie / nadruki na bluzach / wykorzystanie grafiki / wolne licencje / wykorzystanie cudzej grafiki / nadruki na bluzach z cudzymi grafikami

W jednym z wcześniejszych pytań zajmowaliśmy się kwestią dopuszczalności wydrukowania kalendarzy zawierających znalezione w Internecie fotografie.

Ta sytuacja jest podobna, ale z jedną istotną różnicą. Osoba, która wyjdzie w bluzie z nadrukiem na ulicę dokona rozpowszechnienia utworu. Ściśle rzecz ujmując dojdzie do jego „publicznego wystawienia”. Choć brzmi to niewiarygodnie, takie działanie wymaga zgody uprawnionego albo ograniczenia korzystania do czynności opisanych w przepisach o dozwolonym użytku. W przepisach tych znajduje się art. 32 pr. aut., zgodnie z którym „właściciel egzemplarza utworu plastycznego może go wystawiać publicznie, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych.”

Stworzona w ramach dozwolonego użytku bluza z nadrukiem jest egzemplarzem utworu, należącym do właściciela bluzy. Oznacza to, że może on wychodzić w niej na ulicę (publicznie wystawiać), ale tylko gdy nie towarzyszą temu korzyści majątkowe. Taką interpretację można oczywiście kwestionować, stosując standardowy zestaw wątpliwości co do zakresu dozwolonego użytku, który w nieco innym kontekście opisywaliśmy w odpowiedzi na jedno z wcześniejszych pytań. Ponadto, można wątpić, czy egzemplarz stworzony w ramach dozwolonego użytku osobistego w ogóle mieści się w zakresie art. 32, skoro art. 23 ogranicza korzystanie z takich egzemplarzy wyłącznie do kręgu rodziny i znajomych.

Wątpliwości tych można uniknąć wybierając do korzystania z utwory udostępnione na wolnych licencjach, których także pisaliśmy już wcześniej.

dr Krzysztof Siewicz

Wróć do listy pytań.