1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Jestem projektantką ubrań. Podczas mojego pokazu zostały zrobione zdjęcia, które ukazały się na stronie fotografa. Utworzyłam album z tymi zdjęciami na swojej stronie, po czym dostałam wiadomość od fotografa z żądaniem usunięcia zdjęć i zapłaty odszkodowania. Czy te roszczenia są zasadne?

Prawa autorskie do fotografii należą do fotografa, a nie do osoby, której rzecz lub utwór są fotografowane. Rozpowszechnianie tych zdjęć wymaga zatem co do zasady zgody fotografa, chyba że korzystanie ograniczymy do sytuacji opisanych w przepisach o dozwolonym użytku. Fotograf może uzależnić swoją zgodę od zapłacenia mu wynagrodzenia. Patrząc jednak z drugiej strony, fotograf także powinien mieć zgodę na rozpowszechnianie fotografii cudzego utworu. Niedawno zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Ashby. Trybunał wskazał, że naruszenia praw autorskich projektantów mody polegające na publikowaniu fotografii z pokazów powinny być oceniane z uwzględnieniem ochrony swobody wypowiedzi.