1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizer
Modern Poland Foundation

Czy przepis kucharski, podany jako lista składników, proporcji i opis instrukcji, jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim?
Moje wątpliwości budzi tu wymóg "indywidualnego charakteru" - uważam, że przepis jako lista kroków takiego charakteru nie posiada.

Tematy: art. 1 pr. aut. / indywidualna twórczość / utwór / prawa autorskie do przepisu kucharskiego / przepis kucharski / indywidualny charakter utworu / przepis kulinarny / ochrona prawna przepisu kulinarnego / gotowanie / gastronomia / prawo w gastronomii / prawo do przepisu kulinarnego / przepis kucharski jako utwór / przepisy kulinarne a prawa autorskie / przepis kulinarny jako utwór / ochrona przepisu kucharskiego

Istotnie, dla uznania za utwór konieczne jest odnalezienie w przepisie twórczości ludzkiej o indywidualnym charakterze. Jest to jednak kwestia, którą trzeba badać osobno w odniesieniu do każdego konkretnego dzieła. Nie można wobec tego z góry przesądzić, że dzieł jakiegoś rodzaju (tu: przepisy kucharskie) będą zawsze utworami, albo że nigdy utworami nie będą.

Częstym błędem jest przeświadczenie, że prawnik będzie w stanie ocenić, czy dane dzieło zawiera wymaganą prawem autorskim indywidualną twórczość. Nie leży to jednak w kompetencjach prawnika, który może raczej próbować wyjaśnić jak rozumie się indywidualną twórczość w doktrynie i orzecznictwie. To, czy w konkretnym dziele mamy z nią do czynienia powinno być oceniane przez biegłego w danej dziedzinie, któremu wcześniej wyjaśni się prawnicze rozumienie tego pojęcia. W stosunku do przepisów kucharskich powinien wypowiedzieć się na przykład językoznawca.

dr Krzysztof Siewicz

Wróć do listy pytań.