1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

W związku z otrzymywaniem przez OZZ tantiem za serial, co roku dostaję od nich PIT-11 zawyżony o kwotę kilkunastu procent plus podatek. Ta kwota to prowizja (inkaso) OZZ, która twierdzi, że kwota ta stanowi także mój przychód. Nie łączy mnie z tą OZZ żadna umowa i nigdzie nie zgadzałam się na doliczanie ich prowizji do mojego wynagrodzenia. OZZ odmawia wystawienia korekty PIT.

Każdy płatnik podatku wystawia dokument PIT-11 kierując się własną oceną i ustaleniami co do wysokości określonych tam kwot. Podatnik składający swoją deklarację nie jest tym dokumentem związany w tym sensie, że musi samodzielnie ustalić jaka była wysokość jego przychodu oraz kosztów, i czy w związku z pobieraniem zaliczek przez płatników musi jeszcze coś dopłacić, czy może liczyć na zwrot. W przypadku, gdy podatnik nie zgadza się z wyliczeniami płatników, może w swoim zeznaniu podać kwoty, które uważa za właściwe. Dodatkowo istnieje możliwość złożenia osobnego wniosku o stwierdzenie nadpłaty (na stronach urzędów skarbowych można znaleźć gotowe formularze takich wniosków i różne urzędy mają różne podejście do tego, czy taki wniosek jest wymagany niezależnie od złożenia deklaracji podatkowej). Urząd podatkowy może przyznać podatnikowi rację stwierdzając nadpłatę, a w przypadku negatywnej decyzji, podatnik może się od niej odwoływać do sądu.
Podatnik musi oczywiście być w stanie wykazać, że podatek w określonej kwocie jest rzeczywiście nienależny. Przed podjęciem decyzji o wypełnieniu własnej deklaracji podatkowej w sposób inny niż to wynika wprost z otrzymanych informacji PIT-11, zwłaszcza jeżeli podatnik zamierza wykazywać nadpłatę podatku, warto zatem skonsultować się z doradcą podatkowym, a przynajmniej zapoznać się z interpretacjami i orzecznictwem podatkowym dotyczącym podobnych sytuacji, jak również skontaktować się z Krajową Informacją Podatkową.