1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Mam dużo gier komputerowych, które często kupuję w postaci elektronicznej przez Internet. Zwykle płacę także elektronicznie i nie jestem w stanie przyporządkować konkretnej płatności do konkretnej gry. Jak mam udowodnić, że nie „ukradłem” tych programów?

Podstawową zasadą, zwłaszcza w prawie karnym jest domniemanie niewinności oraz wymaganie, aby to osoba zarzucająca określone czyny przedstawiła na nie stosowne dowody. Z uwagi na to, że gry komputerowe są lub zawierają programy komputerowe, nie są one w tym zakresie objęte przepisami o dozwolonym użytku osobistym. Prawo do korzystania z gry ma tylko jej legalny posiadacz, a w szczególności osoba, która uzyskała na to licencję od uprawnionego. W praktyce, może być zatem konieczne przedstawienie dowodów na to, że istotnie jest się legalnym posiadaczem (w postaci odpierania zarzutów oskarżyciela lub powoda). W przypadku dystrybucji i płatności elektronicznej nie będą to dowody materialne, ale dowody niematerialne powinny również zostać uznane przez sąd. Powinien on np. skrupulatnie zbadać zapisy płatności, przyznane użytkownikowi klucze licencyjne itd.