1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizer
Modern Poland Foundation

Czy promotor może wymagać wdrożenia aplikacji na uczelni w ramach pracy magisterskiej? Czy ja mam prawo do rozporządzania utworem tworzonym w ramach pracy mgr?

Tematy: programy komputerowe / licencje / praca dyplomowa

Prawo o szkolnictwie wyższym stanowi (art. 167a), że „projekt i wykonanie programu lub systemu komputerowego” to jedna z postaci pracy dyplomowej. Szczegóły co do sposobu wykonania takiego programu ustala uczelnia (promotor), kierując się wymaganiami m.in. o charakterze naukowym oraz potrzebami w zakresie możliwości oceny prawidłowości wykonania. Ogólnie trudno sobie jednak wyobrazić, aby swoboda uczelni w ustalaniu tych zasad mogła pójść tak daleko, aby wymagać wdrożenia programu, o ile nie jest to niezbędne dla oceny jego wykonania (nawet jeżeli, to wystarczy do tego pewnie wdrożenie testowe). Trzeba pamiętać, że prawa autorskie do pracy dyplomowej zachowuje autor, a korzystanie z programu będącego taką pracą wymaga wobec tego jego zgody.

dr Krzysztof Siewicz

Wróć do listy pytań.