1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Możesz pożyczyć mnie koledze i rodzinie

18 września 2012 13:32
Paweł Stankiewicz

„Możesz pożyczyć mnie koledze i rodzinie. Możesz mnie zeskanować, możesz skserować. Ale nie jestem przeznaczona do masowej dystrybucji. Pisało, ilustrowało i wydawało mnie sporo ludzi, którzy zasługują na wynagrodzenie” – taką informację chciałby umieszczać w publikowanych książkach Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.

W porównaniu z obecnie drukowanymi ostrzeżeniami typu: „Żadna część publikacji nie może być powielana żadnymi metodami” widać może postęp w zrozumieniu roli dzielenia się czy po prostu znajomości prawem usankcjonowanego dozwolonego użytku ale w świetle wiadomości prezentowanych niżej wydaje się być tylko nieco łagodniejszą wersją „straszaka”. Dobrym policjantem z pary zły i dobry policjant.

Jak podaje „Gazeta Prawna” nieco niżej, w tym samym tekście: Według raportu „Polski rynek książki” straty wydawnictw z tytułu nielegalnego kserowania sięgnęły w 2009 r. przynajmniej 9 mln zł. Rozdwojenie jaźni? Bez przesady prezes nie musi pisać/czytać raportów.

zdjęcie: http://www.flickr.com/photos/bastetia/3468091397/sizes/z/, autor: Bastetia, licecja: CC-BY-SA

Komentarze

Avatar
jell
19 września 2012 11:10

Ciekaw jestem w jaki sposob wyznaczono te „przynajmniej 9 mln zł”.

Avatar
19 września 2012 13:03

Zapewne metodą Straty Kazika.

Dodaj komentarz