1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Wymiana zdań na temat prawa autorskiego przy pomocy sądu

19 listopada 2012 14:11
Paweł Stankiewicz

Kilkunastu wydawców złożyło pozew przeciwko serwisowi chomikuj.pl. Mecenas Agnieszka Wiercińska-Krużewska reprezentująca skarżących mówi „Skarżymy Chomikuj.pl za pomocnictwo przy procederze łamana praw autorskich i czerpanie z tego zysku”
Ciekawe czy znajdą się podstawy, aby nie użyć wyłączenia odpowiedzialności usługodawcy.
Z kolei chomikuj.pl pozwało Polską Izbę Książki za nazwanie ich działalności „praktykami pirackimi”. Prawdopodobnie sąd wyda dzisiaj wyrok w tej sprawie, a sprawę komentuje dla tok.fm Jarosław Lipszyc: „W kontekście uczestnictwa w kulturze używanie tego typu wartościujących słów jest wyrazem przekonania, że aktywność w sferze kultury może być czymś złym. Kampanie »antypirackie«, z którymi mamy do czynienia od wielu lat, są niezmiernie szkodliwe społecznie – budują poczucie winy z korzystania z dóbr kultury, stygmatyzują aktywność kulturową, tworzą przekonanie, że kultura może być nielegalna. To skandaliczne”

zdjęcie: http://www.flickr.com/photos/23516192@N08/3418675758/sizes/z/, autor: cdrussorusso, licencja: CC-BY

Komentarze

Dodaj komentarz