1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Artyści o własności. Także intelektualnej.

11 września 2013 17:15
Paweł Stankiewicz

Londyńska artystka z Warszawy, Marysia Lewandowska (którą niniejszym ogłaszamy kolejną prelegentką tegorocznego CopyCamp’u) przygotowała wspólnie z nowojorską kuratorką Laurel Ptak książkę którą berlińskie wydawnictwo wydało w Szwecji. I w Internecie.

W książce znajdziemy wywiady, teksty, a także prace wizualne wielu autorów dotyczące kwestii własności i jej powiązania z ekonomią, sztuką czy „produkcją intelektualną”. Wśród poruszanych zagadnień obok m.in.: ekologii, gentryfikacji są też tematy związane z prawem autorskim: piractwo, muzyka, kwestia autorstwa, granice domeny publicznej.
Opisany jest m.in. ciekawy projekt zainicjowany prze dwójkę artystów Eileen Simpson i Bena Whita – Open Music Archive, mający na celu odnajdywanie, digitalizację i publikowanie nagrań dźwiękowych nie objętych prawem autorskim.
W książce znajdziemy też dość bogatą bibliografię i przegląd inicjatyw odwołujących się do idei wspólnoty: także wspólnych zasobów kulturowych.

Książka w formacie pdf dostępna jest na stronach Tensta konsthall, lub na stronach galerii the Showroom. Drukowaną wersję można kupic na stronach wydawcy.

Komentarze

Avatar
Piotr
13 września 2013 15:34

Na stronie Tnsta konsthall jest błędny link. Prawidłowy to: http://www.tenstakonsthall.se/uploads/87-Undoing%20Property_BOOK.pdf

Avatar
lolek
5 października 2013 09:12

Sinead O’Connor’s Open Letter to Miley Cyrus: “You Are Being Pimped by the Music Business”

http://vigilantcitizen.com/latestnews/sinead-oconnor-letter-miley-cyrus-pimped-music-business/

Dodaj komentarz