1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

BEUC pisze list do Barosso

3 grudnia 2012 13:27
Paweł Stankiewicz

BEUC – europejska organizacja konsumentów przed planowanym na najbliższą środę (5.12.2012) posiedzeniem Komisji Europejskiej pisze list do jej przewodniczącego José Manuela Durão Barroso w sprawie prawa konsumentów w europejskim prawie autorskim. Na tym posiedzeniu, jak możemy się dowiedzieć, także z listu „Związku Organizacji Zbiorowego Zarządzania” jednym z tematów będzie debata o prawie autorskim.
W liście czytamy m.in.: „W wielu państwach członkowskich, prawo autorskie czyni nielegalnymi codzienne aktywności konsumentów takie jak: robienie kopii zapasowych i kopiowanie legalnie kupionej muzyki, filmów czy e-booków aby móc z nich skorzystać na innym urządzeniu. Zgodnie z obocnie obowiązującym prawem parodie, pastisze, które zyskały nową istotność w kulturze cyfrowych ‘mash’upów’ są nielegalne.”
List BEUC zwraca uwagę na dokument opublikowany przez nich będący sprawdzeniem realizacji wprowadzania dyrektywy 2001/29/EC dotyczącej harmonizacji prawa autorskiego w Europie.
List proponuje także zmiany w prawie autorskim, powołując się na dokument pod nazwą „Strategia praw autorskich. Jak sprawić aby prawo autorskie działało zarówno dla twórców jak i użytkowników”, tak aby dostosować je do epoki cyfrowej.
W dokumencie tym z kolei proponuje mi.in. ograniczenie czasu obowiązywania praw autorskich tylko na „czas potrzebny do odzyskania inwestycji w kreatywność”. BEUC proponuje także wprowadznie nowego praw do „transferowalności danych”, aby pozwolić konsumentom na przenoszenie danych z jednego urządzenia na inne.

Komentarze

Dodaj komentarz