1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Fundacja Nowoczesna Polska prosi MSZ o projektowane zapisy do umowy TTIP

28 października 2013 10:48
Paweł Stankiewicz

We wrześniu Minister Spraw Zagranicznych – Radosław Sikorski wyrażał publicznie poparcie dla umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejska a Stanami Zjednoczonymi (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership. Ta umowa nazywane też jest czasem TAFTA – Transatlantic Free Trade Area).
Ponieważ wiadomo, że w tej umowie mają się znaleźć zapisy dotyczące monopoli intelektualnych, Fundacja Nowoczesna Polska wysłała do ministra Radka Sikorskiego pytanie o planowane zapisy tej umowy dotyczące tej tematyki.

Poniżej prezentujemy treść zapytania:

Na stronach internetowych MSZ umieszczono 17 września 2013 informację dotyczącą trwających negocjacji pomiędzy EU a USA, dotyczących umowy TTIP. W notatce czytamy m.in:
„- MSZ będzie popierał podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i USA ze względów politycznych i geostrategicznych – podkreślił minister Radosław Sikorski w czasie wtorkowego spotkania z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej. Wraz z wiceminister Beatą Stelmach rozmawiali z przedstawicielami świata biznesu o polsko-amerykańskich relacjach gospodarczych.”

W związku z powyższym Fundacja Nowoczesna Polska, żywo zainteresowana tematyką praw autorskich, na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, wnosi o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Jak wyglądają obecnie planowane zapisy TTIP dotyczące praw wyłącznych na dobra niematerialne (inaczej tzw. praw własności intelektualnej)?

2. Jakie jest polskie stanowisko negocjacyjne odnośnie negocjowania zapisów dotyczących praw własności intelektualnej?

Pod poniższym linkiem można także znaleźć skan wysłanego pisma.

Komentarze

Avatar
internauta
28 października 2013 19:46

Rekomendacje umowy ze Stanami Zjednoczonymi powinny zależeć od wyjaśnienia sprawy z Prism. Do czasu wyjaśnienia tej sprawy negocjacje powinny zostać zawieszone.

Avatar
B
22 marca 2014 12:26

Tu jest trochę inforacji na temat możliwych skutków TTIP:
http://corporateeurope.org/climate-and-energy/2014/03/no-fracking-way-how-eu-us-trade-agreement-risks-expanding-fracking
Jak się przypatrzyć temu co NAFTA zrobiła z krajami, które do niej przystapiły to za TTIP to ja grzecznie dziękuję.

Dodaj komentarz