1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

„Zielona wyspa dla piratów” czy „rząd chce cenzurować internet”?

22 lutego 2013 15:42
Paweł Stankiewicz

Polski rząd kontynuuje prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Na najbliższym wtorkowym (26.02.2013) posiedzeniu ta sprawa jest pierwsza w porządku obrad.

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że mogą one wprowadzić „lukę, która może stworzyć z Polski zatokę dla pirackich serwisów”. Z tej okazji gazeta cytuje byłego dyrektora departamentu w MKiDN – „Projekt odczytywany literalnie otwiera nawet nie furtkę, tylko szeroką autostradę dla serwisów pirackich, a konkretnie dla tych, które udostępniają linki do plików łamiących prawa autorskie – tłumaczy prawnik.”
Niesamowite, polski rząd chce uczynić z Polski zatokę piratów, Pirate Bay, wiecie o czym mówię? Publikacja linków do plików? Mam nadzieje, że nie korzystacie z „pirackich” wyszukiwarek: za odnośnikami mogą kryć się jakieś pliki!

A na dodatek może być jeszcze gorzej: w „Gazecie Wyborczej” możemy przeczytać, że rząd chce cenzurować internet.
O matko! O ojcze! Zamkną nam internety. Niczego już nie będzie.

Czy jesteś naruszycielem praw autorskich czy ich posiadaczem: nowelizacja będzie dla Ciebie złem wcielonym. Na pewno?

Proponuję, dla równowagi, przeczytać też wyjaśnienie przygotowane przez fundację Panoptykon:
„Nie ma w niej mowy o arbitralnym blokowaniu jakichkolwiek treści przez samych usługodawców, nie zmienią się też obowiązujące zasady odpowiedzialności pośredników internetowych za treści publikowane przez użytkowników. Zmieni się jedynie procedura blokowania spornych treści (na czas trwania sporu) i to w sposób korzystny dla użytkowników.”

Komentarze

Dodaj komentarz