1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Google kończy spór z beligijskimi wydawcami

14 grudnia 2012 10:40
Paweł Stankiewicz

Od sześciu lat wydawcy w Belgii usiłowali przekonać sąd, że Google powinno im płacić za pokazywanie ich treści w wynikach wyszukiwania. Wczoraj Google zgodził się pomóc wydawcom i autorom generować zyski z ich treści umieszczanych w sieci.
Ugoda obejmuje współpracę z wydawcami w celu upewnienie się, że płacą oni za treści poprzez subskrypcję czy paywall. Sam Google nie będzie płacił za treści w swoich usługach. Wydawcy będą decydować za który tekst chcą zapłaty i będą mogli wycofać swój dowolny tekst z wyników wyszukiwania Google’a.
Proces został wytyczony w 2006 roku przez belgijskich wydawców oskarżających Google o naruszanie praw autorskich. Podobne procesy toczą się w innych europejskich krajach: w Niemczech, Francji i Włoszech.

Ja przy okazji chciałbym przypomnieć, że istnieją inne wyszukiwarki, które, jak na razie, nie cenzurują wyników wyszukiwania.

Komentarze

Dodaj komentarz