1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Instytut Książki poprawia treść licencji OLE

10 grudnia 2012 14:46
Paweł Stankiewicz

Kilka dzieł Janusza Korczaka zostało udostępnionych w zeszłym tygodniu na platformie Biblioteki Narodowej Polona na, opracowanej na zlecenie Instytutu Książki przez kancelarię Markiewicz & Sroczyński, tzw. Otwartej Licencji Edukacyjnej (OLE). Wszystkie dzieła Janusza Korczaka mogłyby przejść do domeny publicznej już 1 stycznia 2013 roku gdyby lubelski sąd potwierdził, że Janusz Korczak zginął w 1942.

Instytut Książki zmienił treść licencji OLE usuwając oczywiste błędy techniczne. Tę zmianę przyjmujemy z bardzo umiarkowanym zadowoleniem – w żaden sposób nie odnosi się ona do głównej części meritum naszych zarzutów: OLE wbrew nazwie, nie jest licencją otwartą, nie daje odbiorcy kultury żadnych specjalnych uprawnień, których nie ma on już w ramach dozwolonego użytku.

Komentarze

Dodaj komentarz