1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Irlandia: krok w tył, krok w przód?

8 stycznia 2013 15:50
Paweł Stankiewicz

W Irlandii pod koniec stycznia odbędzie się przesłuchanie w Sądzie Najwyższym. Grupa dużych wydawców muzycznych (skupionych w IRMA – Irish Recorded Music Associacion) wystosowała pozew przeciwko dostawcom internetu domagając się aby blokowali oni strony internetowe łamiące, ich zdaniem, prawo autorskie. Rozprawa ma odbyć się 29 stycznia, a na liście do blokowania oprócz Pirate Bay jest jeszcze 260 bliżej nieokreślonych stron internetowych.
Blokowanie Pirate Bay już kilka lat temu IRMA wymusiła na jednym z irlandzkich dostawców internetu – Eircom, a Sąd Najwyższy Irlandii kilka miesięcy temu potwierdził, że związane z tym blokowaniem przekazywanie i przetwarzanie danych osobowych nie narusza prawa do prywatności i ochrony danych osobowych.
Joe McNamee na stronach EDRI zauważa, że takie ,„irlandzkie”, podejście do danych osobowych może zostać rozszerzone na całą Europę za sprawą lobbyingu przemysłu muzycznego.

Tymczasem Irlandzkie Ministerstwo pracy, Przedsiębiorczości i Innowacji rozważa wprowadzenie dozwolonego użytku do tamtejszego prawa autorskiego, motywując to że kraje które mają w swoim prawodawstwie regułę dozwolonego użytku są bezpośrednimi konkurentami Irlandii w przemyśle informatycznym i są wyżej notowane w indeksie konkurencyjności przygotowywanym przez Bussiness Software Alliance.

zdjęcie: http://www.flickr.com/photos/irisheyes/6899940/sizes/z/, autor: Irish Typepad, licencja: CC-BY-SA

Komentarze

Dodaj komentarz