1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Jak kandydaci do Parlamentu Europejskiego zamierzają bronić praw i wolności obywatelskich w Internecie? Debata przedwyborcza w Warszawie

6 maja 2014 12:24
Fundacja Panoptykon, Redakcja

13 maja kandydaci na eurodeputowanych wezmą udział w debacie na temat bieżących wyzwań związanych z ochroną praw i wolności obywateli, jakie pojawiają się w kontekście nowych technologii i wpływają na politykę Unii Europejskiej. Podczas debaty – organizowanej przez Fundację Panoptykon we współpracy z Fundacją Nowoczesna Polska i Fundacją Wolnego i Otwartego Oprogramowania – odpowiedzą na konkretne pytania dotyczące m.in. reformy europejskich przepisów o ochronie danych osobowych i masowej inwigilacji. Debata odbędzie się w Warszawie.

„Naszym celem jest nie tylko uświadomienie kandydatom, jak ważne dla polityki europejskiej są kwestie dotyczące prywatności i innych praw cyfrowych, ale przede wszystkim poznanie ich poglądów na ten temat. Wszak to oni będą kształtowali politykę europejską w nadchodzących latach” – komentuje Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon.

W ostatniej kadencji Parlamentu Europejskiego wielokrotnie mogliśmy się przekonać, jak znaczący jest jego wpływ na ochronę praw i wolności obywateli UE. Parlament podejmował decyzje w tak kluczowych sprawach, jak blokowanie stron internetowych, równość usług w Internecie (neutralność sieci), przekazywanie danych o Europejczykach poza granice UE (np. organom ścigania) czy standard ochrony danych osobowych. Zakończona sukcesem kampania przeciwko ACTA, a także poruszenie, które wywołuje aktualnie negocjowane Transatlantyckie porozumienie o handlu i inwestycjach (TTIP), dowodzą, że zdanie naszych przedstawicieli w Brukseli ma też realny wpływ na stosunki międzynarodowe.

„Komisja Europejska w obecnej kadencji rozważała podjęcie dużej reformy prawa autorskiego, m. in. przeprowadzając publiczne konsultacje na ten temat na przełomie lat 2013 i 2014. Wybierany teraz przez nas Parlament Europejski będzie musiał się ustosunkować także do tej reformy. A ponieważ prawo autorskie w czasach dość powszechnego dostępu do internetu dotyczy prawie każdego, to bardzo ważne jest jakie mają poglądy na ten temat kandydaci do Parlamentu Europejskiego.” – zauważa Paweł Stankiewicz z Fundacji Nowoczesna Polska. „To oni zdecydują na przykład o tym czy linkowanie pozostanie legalne”.

„Uważamy, że wyborcy powinni poznać poglądy kandydatów do Parlamentu Europejskiego, zanim powierzą im odpowiedzialność w kluczowych kwestiach związanych z prawami człowieka i rozwojem nowych technologii. Eurodeputowani będą mieli wpływ na standard ochrony naszej prywatności w sieci, a przez to także na możliwość stosowania programów masowej inwigilacji przez amerykańskie i europejskie służby. Chcemy sprawdzić, czy kandydaci rozumieją te problemy, a także jakie widzą możliwości ich rozwiązania” – dodaje Katarzyna Szymielewicz.

Swój udział w debacie potwierdzili już: Michał Boni z Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Gruchalski z SLD-UP, Krzysztof Iszkowski z Europy Plus Twojego Ruchu, Katarzyna Kręźlewicz z PSL, Michał Marusik z Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke i Artur Wieczorek z Partii Zielonych.

Termin: 13 maja 2014 r., godz. 18:00–19:30

Miejsce: PaństwoMiasto, ul. Andersa 29, Warszawa (I piętro)

——

Plakat: Fundacja Panoptykon (licancja CC-BY-SA), z wykorzystaniem grafiki autorstwa JLogan opublikowanej na licencji CC-BY-SA

Komentarze

Dodaj komentarz