1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Konsultacje: "Licencje dla Europy" - zły projekt?

4 marca 2013 14:30
Paweł Stankiewicz

Kolejne posiedzenie w ramach konsultacji prowadzonych przez Komisję Europejską pod nazwą Licencje dla Europy jest planowane na najbliższy czwartek 7 marca 2013. Fundacja Nowoczesna Polska po prośbie wystosowanej do Komisji Europejskiej została zaproszona do udziału w tych konsultacjach. Sam proces budzi wiele zastrzeżeń dotyczących choćby tematu, czy zaproszonych do konsultacji organizacji.

Trzy organizacje uczestniczące w konsultacjach w grupie 2. pod nazwą „Treść tworzona przez użytkowników (user-generated content) oraz udzielanie licencji użytkownikom korzystającym w niewielkim stopniu (small-scale users) z materiałów chronionych” (Le Quadrature du Net, EDRI i Kennisland) uczestniczące w konsultacjach wysłały do komisarzy odpowiedzialnych za te konsultacje list protestacyjny. Zwracają uwagę, że sposób organizowania dyskusji wyklucza realny wpływ na skuteczne rozwiązania. Problemy którymi ma się zajmować grupa są definiowane w sposób wykluczający inne rozwiązania niż licencje. Organizacje piszą, że proponowany przez Komisję kierunek doprowadzi do tego, że istniejące w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej wyjątki od prawa autorskiego (np.: prawo do parodii) będą musiały być dobrowolnie usunięte i zastąpione przez model udzielania licencji.

BEUC (franc.: Bureau Européen des Unions de Consommateurs) Europejska Organizacja Konsumentów, która także uczestniczyła w pierwszym spotkaniu w ramach konsultacji napisała z kolei list do Komisarza Barniera, w którym informuje o swojej rezygnacji z udziału w konsultacjach. Zdaniem BEUC nie podejmują one tematów naprawdę ważnych dla użytkowników, a obecność BEUC jest tylko próbą legitymizacji procesu, który nie zajmuje się prawdziwymi wyzwaniami związanymi z obecnym kształtem prawa autorskiego.

Komentarze

Avatar
4 marca 2013 21:57

Warto także odnotować list protestacyjny uczestników spotkania WG4, jego treść można znaleźć tutaj: http://www.libereurope.eu/news/licences-for-europe-a-stakeholder-dialogue-text-and-data-mining-for-scientific-research-purpose
pisalismy o tym tutaj:
http://conasuwiera.pl/list-do-komisji-europejskiej-w-sprawie-text-data-mining/

Dobrze też, że FNP jako jeszcze jedna organizacja opowiadająca się za gruntowną reformą dołącza do tego procesu konsultacyjnego – zdominowanego przez zwolenników zachowania status quo.

Dodaj komentarz