1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Ludzkie geny nie są patentowalne

13 czerwca 2013 19:55
Paweł Stankiewicz

Dzisiaj Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ogłosił wyrok w sprawie jaką Stowarzyszenie Molekularnej Patologii (Association for Molecular Pathology – AMP), Amerykański Związek Wolności Obywatelskich (American Civil Liberties Union – ACLU) wytoczyły firmie biotechnologicznej Myriad Genetics.

W trwającej od 2009 roku rozprawie chodziło o możliwość patentowania genów ludzkich. Dotychczas dwa geny: BRCA1 i BRCA2, których mutacje są wskaźnikiem znacznie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajników były przedmiotem ochrony patentowej na rzecz firmy Myriad Genetics. Ta sama firma sprzedawała też testy umożliwiające ich wykrycie. Ponieważ posiadała patent mogła dyktować monopolistycznie warunki na jakich są one dystrybuowane.
Pojawiały się sugestie, że głośne ostatnio operacje Angeliny Jolie nie przypadkowo zostały upublicznione właśnie tuż przed ogłoszeniem wyroku w sprawie dotyczącej patentowania genów przez Sąd Najwyższy.

Wyrok stwierdza, że geny nie wymagają ludzkiej inwencji a zatem nie mogą być przedmiotem ochrony patentowej. Sąd nie uwzględnił jednak wniosku AMP i ACLU, aby uznać za nie podlegające patentowaniu także komplementarne DNA (cDNA) jeżeli to sztucznie opracowane w laboratorium jest kopią naturalnie występującego w ludzkim genomie mRNA.

zdjęcie: opensourceway, autor: Adrienne Yancey, licencja: CC-BY-SA

Komentarze

Avatar
Frelka
14 czerwca 2013 15:59

Czekałam na taki werdykt. Super!

Dodaj komentarz