1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Minister Kultury powołuje Forum Prawa Autorskiego

30 stycznia 2013 14:44
Jaroslaw Lipszyc

Dzisiaj podczas spotkania Komitetu Obywateli Kultury przy KPRM z ministrem Tomaszem Arabskim przedstawiciel ministerstwa Kultury Karol Kościński zapowiedział utworzenie przez ministra Bogdana Zdrojewskiego „Forum Prawa Autorskiego”. Zgodnie z zapowiedzią MKiDN będzie to stałe ciało o charakterze dyskusyjnym przy ministrze właściwym ds. kultury. Ciało to będzie miało charakter otwarty, a do udziału w jego pracach zaproszeni będą wszyscy zainteresowani tematyką praw wyłącznych.

Pierwsze spotkanie w ramach Forum Prawa Autorskiego odbędzie się w marcu 2013 roku i poświęcone będzie implementacji dyrektywy o dziełach osieroconych i dziełach „out of commerce” w polskim systemie prawnym.

Podczas kolejnych spotkań ministerstwo zamierza zająć się następującymi tematami:

  • zakres odpowiedzialności karnej w prawie autorskim i wyznaczenie jego granic;
  • dyrektywa „public lending rights” i jej implementacja;
  • alternatywne źródła finansowania Funduszu Promocji Twórczości w miejsce dzisiejszej opłaty od domeny publicznej;
  • zastanowienie się na nad systemami licencjonowania treści tak by ułatwić użytkownikom pozyskiwanie licencji;
  • kwestia polskiego stanowiska wobec komunikatu Komisji Europejskiej o treściami on-line (konsultacje społeczne na ten temat trwają do 8 lutego);

Fundacja Nowoczesna Polska wita ten krok z uznaniem. Negatywnie ocenialiśmy zarzucenie procesu zainicjowanego organizacją warsztatów prawa autorskiego. Będziemy brali aktywny udział w tej debacie stojąc na straży praw obywateli ujętych w art. 73 Konstytucji RP: „Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury”.

Komentarze

Avatar
gość
30 stycznia 2013 22:35

Czy są to konsultacje otwarte gdzie każdy może zgłosić opinie

Avatar
gość
1 lutego 2013 12:13

Prócz art 73 Konstytucji istotne znaczenie ma również art. 49 oraz Art. 55.
Z czego najważniejszy jest 55.

Dodaj komentarz