1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie konsulltowało projekt ustawy o otwieraniu zasobów w instytucjach publicznych

10 grudnia 2012 16:15
Paweł Stankiewicz

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dzisiaj na konferencji prasowej ogłosiło swe prace nad projektem ustawy o otwieraniu zasobów w instytucjach publicznych.
W materiałach prasowych z konferencji możemy przeczytać: „Otwieranie zasobów publicznych to udostępnianie przez instytucje publiczne gromadzonych przez nie kolekcji książek, artykułów naukowych, baz danych, zdjęć, dzieł sztuki, nagrań filmowych czy muzycznych w sieci. Internet stwarza niepowtarzalne możliwości, by wiedzę tę szeroko udostępniać – tak by każdy zainteresowany mógł skorzystać z zasobu publicznego tak jak teraz korzysta z Wikipedii”. Takie rozumienie sprawy otwartości bardzo nas cieszy. Jest znacząco różne od tego co w działaniu zaprezentowało ostatnio Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Treść artykułów Wikpedii jest dostępna na wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa-Na tych samych warunkach. Sądzę, że dla rozwoju kultury w naszym kraju byłoby doskonale, gdyby podobna wolną licencją były objęte materiały udostępniane przez podmioty publiczne w ramach ustawy o otwieraniu zasobów w instytucjach publicznych. Zwłaszcza, że MAiC obiecuje także 10 mld złotych na otwieranie zasobów.
Fundację Nowoczesna Polska cieszy, że jako jeden z przykładów otwartych zasobów wskazano na Wolne Lektury.
Konsultacje społeczne ustawy mają ruszyć w przyszłym tygodniu i potrwać miesiąc.

Komentarze

Dodaj komentarz