1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Możesz naprawić prawo autorskie

15 stycznia 2014 17:15
Redakcja

Z inicjatywy koalicji C4C, której członkiem jest również Fundacja Nowoczesna Polska powstała strona internetowa będąca narzędziem ułatwiającym obywatel/k/om krajów Unii Europejskiej zabranie głosu w konsultacjach Komisji Europejskiej dotyczących ewentualnej zmiany prawa autorskiego.

Ponieważ 80 pytań Komisji Europejskiej napisanych jest w języku angielskim, a na dodatek jego prawniczo-administracyjną wersją, szeroka koalicja organizacji przygotowała przewodnik do odpowiadania na pytania KE. Korzystając ze strony http://youcan.fixcopyright.eu/, obywatele mogą:

1. uzyskać wybór pytań najbardziej pasujący do opisu ich zainteresowań (użytkownicy internetu, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji dziedzictwa narodowego, użytkownicy z niepełnosprawnościami itp.). To rodzaj filtra, który ma ułatwić wybór pytań tym, którzy nie czują się na siłach, aby przebrnąć przez cały dokument konsultacyjny.

2. dostać wyjaśnienie, co właściwie pytania zadane przez Komisję znaczą w „normalnym języku” i na jakie kwestie można zwrócić uwagę podczas udzielania odpowiedzi.

Na stronie C4C czytamy też m.in.: „prawo autorskie nie jest sprawą, którą powinni się zajmować tylko specjaliści: ono przenika nasze życia i nasze społeczeństwa, wpływa na fundamentalne prawa obywatelskie, takie jak prawo do prywatności, wolność słowa, dostęp do wiedzy i bardziej ogólnie na kreatywny i innowacyjny potencjał Europy”.

Komentarze

Dodaj komentarz