1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Napisy zgodnie z prawem

5 czerwca 2013 16:39
Adam Szymczyk

Prokuratura po kilku latach umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego łamania prawa autorskiego przez administratora i tłumaczy Napisy.org. Strona na której tłumacze – amatorzy nieodpłatnie stworzyli napisy do ponad 5 tysięcy filmów była jednym z najpopularniejszych miejsc w polskim Internecie. Została jednak zamknięta w 2007 roku po tym jak dystrybutorzy filmów złożyli do śląskiej prokuratury zawiadomienie o łamaniu ich praw autorskich. Napisy.org zamieszczone na niemieckim serwerze zostały zawieszone a ludzie tworzący stronę zatrzymani.

Cała akcja wywołała kontrowersje, od początku pojawiały się wątpliwości czy prawo autorskie w istocie zostało złamane i czy adekwatnymi środkami zapobiegawczymi ich łamania są zatrzymania hobbystów tłumaczących filmy. W obronie serwisu i idei wolnego tłumaczenia powstał specjalny list tłumaczy – hobbystów.

Prokuratura przez lata czekała na opinię śledczych, którzy zapoznawali się z materiałami z nieistniejącej strony. Śledczy uznali w końcu, że tłumaczenie filmów ze słuchu, które odbywało się na potrzeby Napisy.org nie łamie prawa autorskiego. Jako powód takiej decyzji wiceszefowa Prokuratury Rejonowej w Zabrzu Elżbieta Łowicka podała Gazecie Wyborczej nieświadomość bezprawności podjętych działań administratora strony oraz tłumaczy. Na podstawie orzeczenia biegłych prokuratura umorzyła śledztwo. Wyrok jest prawomocny i nie został zaskarżony przez żadnego z dystrybutorów.

Komentarze

Dodaj komentarz