1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Nowy traktat wydłuża majątkowe prawa wykonawców

29 sierpnia 2012 12:25
Paweł Stankiewicz

26 czerwca tego roku w stolicy Chin, Pekinie 48 państw podpisało nowy traktat wydłużający majątkowe prawa wykonawców do 50 lat po pierwszym rozpowszechnieniu.

Jak czytamy w notatce Światowej Organizacji Własności Intelektualnej: traktat zmieni niepewną sytuację wielu borykających się z kłopotami aktorów. Borykająca się z kłopotami amerykańska aktorka Meryl Streep wyjaśniła, że „w ten sam sposób, w jaki pisarze i kompozytorzy, których przeżycie w długim czasie zależy od tantiem, wykonawcy na całym świecie powinni czerpać korzyści z zysków z eksploatacji ich dzieł”.

WIPO chwali się też w swojej relacji, że nad pracami nad traktatem panował duch opisany na bilbordzie znajdującym się na Pekińskim lotnisku: Patriotyzm, innowacyjność, inkluzywność i cnota.

Według informacji podanych na stronie WIPO Polska nie podpisała tego traktatu. Państwa mogą do niego przystępować przez ratyfikacje wcześniej podpisanego traktatu lub akcesję, po wcześniejszej akceptacji krajowej zawartych w nim postanowień.

zdjęcie: http://www.flickr.com/photos/13271240@N00/6340276509/sizes/z/, minkey8885, na licencji CC-BY-SA 2.0

Komentarze

Dodaj komentarz