1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Pomóżcie nam uwolnić Korczaka! Szukamy spadkobierców Janiny Gołębiewskiej

12 października 2012 18:28
Jarosław Lipszyc

11 października 2012 r. odbyła się kolejna rozprawa w sprawie stwierdzenia zgonu Janusza Korczaka. Fundacja Nowoczesna Polska walczy o to, by sąd poprawnie ustalił datę śmierci Starego Doktora na datę zgodną z prawdą historyczną, czyli sierpień 1942 roku. Obecnie obowiązuje data 9 maja 1946 roku, czego skutkiem jest przedłużenie czasu obowiązywania monopolu prawnoautorskiego do jego prac. Bez zmiany wyroku Korczak przejdzie do domeny publicznej dopiero za 4 lata.

Podczas wczorajszej rozprawy Sąd nie podjął decyzji dotyczącej daty śmierci Korczaka, ale zobowiązał Fundację do wskazania spadkobierców Janiny Gołębiewskiej wraz z ich aktualnymi adresami zamieszkania w terminie 7 dni pod rygorem zawieszenia postępowania i odroczył rozprawę bez terminu.

To zadanie w zasadzie niewykonalne dla niewielkiej organizacji pozarządowej. Jednak jeśli nam się to nie uda, to nasz wniosek może upaść. Dlatego potrzebujemy waszej pomocy.

W uzasadnieniu tej decyzji Sąd wskazał, że jego zdaniem spadkobiercy Janiny Gołębiewskiej, będącej uczestniczką postępowania z 1953 r. o uznanie Janusza Korczaka za zmarłego, są zainteresowanymi w niniejszej sprawie. Janina Gołębiewska była zapewne krewną Korczaka, ale zgodnie z postanowieniem sądu z 1957 r. nigdy po nim nie dziedziczyła.

Dlatego prośba Sądu byśmy ustalili kto jest spadkobiercą Janiny Gołębiewskiej jest dla nas zaskakująca – nawet jeśli nam się to uda, i osoby te zostaną wezwane do uczestnictwa w kolejnej rozprawie, to raczej nie ma to wpływu na istotę problemu, czyli kwestię ustalenia daty śmierci Korczaka.

W tej sytuacji Fundacja musi pilnie ustalić, kto dziedziczy po Janinie Gołębiewskiej, zmarłej 9 lutego 1968 r. Na razie wiemy jedynie, że Janina Gołębiewska zmarła jako panna, miała dwóch braci (Aleksandra Gołębiewskiego i Kazimierza Gołębiewskiego – w 1953 r. już nie żyjących) i troje bratanków (dzieci Aleksandra): Zofię Poniatowską, Jadwigę Majdaniuk i Stefana Gołębiewskiego. Prawdopodobnymi spadkobiercami Janiny byli właśnie bratankowie (o ile nie miała dzieci albo nie sporządziła testamentu – czego na razie nie wiemy). Mamy ich adresy, ale niestety z lat 50. Nie wiemy też, czy żyją – urodzili się w latach 10 i 20 XX wieku, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że zmarli.

Część z poszukiwanych danych znajduje się zapewne w aktach stanu cywilnego USC w Lublinie, do którego już zwróciliśmy się o udzielenie informacji. Dane adresowe powinny być w posiadaniu Centralnego Biura Adresowego, które jednak raczej nie odpowie nam w tak krótkim terminie. Może ktoś z internautów zna którąkolwiek z w/w osób, zna jej adres, wie cokolwiek o jej losach?

Bardzo prosimy o wpisywanie wszystkich potrzebnych informacji i sugestii dalszych działań w komentarzach. Osoby pragnące zachować anonimowość prosimy o wysyłanie informacji e-mailem na adres fundacja@nowoczesnapolska.org.pl.

Ze względu na wagę sprawy Nowoczesna Polska postanowiła udostępnić dokumenty dotyczące tej sprawy. Serdecznie zachęcamy do ich lektury i komentowania.

Komentarze

Avatar
apszczol
12 października 2012 20:14

Gdzie mieszkala w latach 50-tych XX wieku Jadwiga Majdaniuk?

AAP

Avatar
Joanna Woźniak
12 października 2012 21:44

W Lublinie, tak jak i jej siostra. Brat w Łodzi.

Avatar
13 października 2012 10:15

Przede wszystkim złóżcie wniosek o wydłużenie terminu. Na codzień standardowo godzą się na termin 30 dni. Max 40.

Avatar
mooj
15 października 2012 00:16

A czy kopię aktu urodzenia, wspomnianą jako załącznik nr 10 można zobaczyć?
Jeśli idea wolnego dostępu…a tu nie ma problemu praw autorskich czy jakichkolwiek innych

Avatar
Marta Skotnicka
15 października 2012 15:02

Dołączyłam ten dokument do zbioru: http://prawokultury.pl/newsy/publikujemy-dokumenty-sprawy-o-korczaka/

Avatar
Akuku
16 października 2012 23:35

Ten brat to chyba zmarł w tej Łodzi. W 1995 pochowano go na Szczecińskiej.

Avatar
Marta Skotnicka
17 października 2012 10:57

Dziękujemy! To bardzo przydatna informacja :)

Dodaj komentarz