1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Prawo Kultury w "Czwórce"

7 stycznia 2013 15:48
Redakcja

W audycji 4 do 4 w Czwartym Programie Polskiego Radia wystąpili dziś Radek Czajka – główny programista Fundacji Nowoczesna Polska i jeden z twórców kampanii Prawo Kultury oraz Dominik Batorski – socjolog Internetu. O temperaturę dyskusji dbał niestrudzenie Krzysztof Grzybowski.

W nawiązaniu do głównych wątków poruszonych w audycji przypominamy, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, pobieranie plików z internetu jest jak najbardziej legalne, niezależnie od tego czy są to filmy, seriale, e-booki czy pliki i albumy muzyczne. Nielegalne jest udostępnianie ich osobom, z którymi nie łączy nas związek osobisty.

Na mocy artykułu 23 (paragraf 1) Ustawy z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Wyjątkiem są programy komputerowe – wyłączone na mocy ustawy z dozwolonego użytku prywatnego.

O funkcjonowaniu nieformalnego obiegu dóbr kultury i jego konsekwencjach ekonomicznych piszą natomiast szeroko autorzy raportu Obiegi Kultury, który polecamy serdecznie wszystkim zainteresowanym.

Komentarze

Avatar
JA
7 stycznia 2013 21:40

Taka akcja uświadamiająca jest bardzo dobrym pomysłem.
Ja zastanawiam się czy będą prowadzone jakieś debaty przed reformą prawa autorskiego jeśli będzie miała ona miejsce
z udziałem różnych środowisk.

Avatar
Sil
9 stycznia 2013 18:56

„W nawiązaniu do głównych wątków poruszonych w audycji przypominamy, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, pobieranie plików z internetu jest jak najbardziej legalne, niezależnie od tego czy są to filmy, seriale, e-booki czy pliki i albumy muzyczne. Nielegalne jest udostępnianie ich osobom, z którymi nie łączy nas związek osobisty. „

Dla mnie jest to trochę niezrozumiałe, mógłby ktoś pomóc?
Czyli mogę wysłać znajomemu plik przez internet ale nie mogę mu dać skopiowanej płyty?
Bo ja nie widzę różnicy między „ściąganiem z internetu” a udostępnianiem innym. Bo co to znaczy ściągać z internetu? Przecież to „my” umieszczamy tam pliki i ktoś je ściąga. Jedyna różnica to fakt, że osoba która zamieszcza te pliki jest dla nas (zazwyczaj) anonimowa.

Avatar
lolek
9 stycznia 2013 19:16

odpowiedz jest tutaj:
http://prawokultury.pl/newsy/mam-prawo-dzielic-sie-muzyka/

Avatar
Sil
9 stycznia 2013 21:48

Odpowiedź jest jak najbardziej logiczna ALE należałoby przy takiej wiadomości podkreślić „Nielegalne jest udostępnianie ich osobom, z którymi nie łączy nas związek osobisty.”, natomiast autor chce nam wmówić, że legalne jest ściąganie z internetu, gdzie ściąganie z internetu ma już swoją etykietę dla większości czytających.

Bo rozpowszechniać możemy tylko znajomym z którymi mamy bliski związek osobisty, więc nie wiem ile osób, które np założyło konto na chomikuj posiada je właśnie w tym celu. Takie akcje „uświadamiające” są bezwartościowe – powinno się jednak kłaść nacisk na wskazanie nielegalności ściągania z internetu.

Nie piszę tego przez przypadek, gdyż widziałem wpis na facebooku (z odnośnikiem do tej strony), gdzie znajomy napisał, że ma prawo ściągać pliki (nie będę wchodził w szczegóły), ale skąd on chciałby je ściągać? Bo nie sądzę że od rodziny.

Pozdrawiam i dziękuję za powyższą odpowiedź

Avatar
JA
10 stycznia 2013 17:54

@Sil
Według mnie pobieranie nie jest nie legalne o czym stanowi artykuł prawa autorskiego o dozwolonym użytku.
Czy akacja Fundacji Nowoczesna Polska jest bezwartościowa?-według mnie nie ponieważ jest to jedna z najbardziej rzetelnych akcji uświadamiających co jest dozwolone a co nie w internecie z jakimi dotąd się spotkałem.

Wszystkie akcje uświadamiające,które były prowadzone i miały pouczać jakie mamy obowiązki wobec artysty siały tylko dezinformację.
W kampanii osobiście znalazłem tylko jedno małe niedociągnięcia.Jest nim hasło: Mam prawo dzielić się muzyką. Powinno brzmieć ono trochę inaczej

Avatar
Sil
11 stycznia 2013 19:42

Ja dopiero zaczynam się obracać w tym temacie, dlatego tylko pytam i cenię wszelkie odpowiedzi :)

W związku z czym mam jeszcze jedno pytanie – jeśli ściąganie nie jest nielegalne, to co mogę ściągać legalnie? Jakiś konkretny przykład. Jak mogę ściągać film czy muzykę LEGALNIE przez internet?

Avatar
JA
11 stycznia 2013 20:19

@Sil
Wszystkie strony co do, których możemy być w 100% pewni są wypisane na stronie legalna kultura.
Nielegalne jest korzystanie ze stron typu P2P

Dodaj komentarz