Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Richard O'Dwyer uniknie ekstradycji do USA

30 listopada 2012 12:05
Paweł Stankiewicz

Brytyjski student Richard O’Dwyer dwa lata temu został aresztowany pod zarzutem naruszania praw autorskich. Władze Stanów Zjednoczonych domagały się ekstradycji, w USA studentowi groziło nawet 10 lat więzienia (sąd w Nowym Jorku oskarżał go m.in. o konspirację w celu łamania prawa autorskich). O’Dwyer w latach 2007-2010 prowadził stronę wyszukującą linki do filmów, programów telewizyjnych, muzyki – tvshack.net. Strona zarabiała na reklamach, ale spora część zysków była przeznaczona na wizyty z przyjaciółmi w kinach.
Teraz brytyjski student będzie musiał „dobrowolnie” pojechać do USA, podpisać ugodę, zapłacić drobną rekompensatę i będzie mógł wrócić do kraju, gdzie sąd oddali wniosek ekstradycyjny.
W sprawę kampani przeciwko ekstradycji O’Dwyera zaangażował się też, m.in., twórca Wikipedii Jimmy Wales, który w czerwcu 2012 pisał: „Od początków internetu możemy obserwować bitwę pomiędzy interesami »przemysłu treści« a publicznością. Poprzez silny lobbying i dzięki dużym sumom pieniędzy, którymi obdarowywano polityków, do niedawna »przemysły treści« wygrywały każdą bitwę. O’Dwyer jest ludzką twarzą tej bitwy, a jeżeli zostanie poddany ekstradycji i skazany, on poniesie jej ludzki koszt”.

Komentarze

Dodaj komentarz