1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Roboty internetowe zablokowały transmisję rozdania nagród Hugo

4 września 2012 11:01
Jarosław Lipszyc, Paweł Stankiewicz

W czasie ceremonii rozdawania nagród Hugo, która miała miejsce na największej światowej konferencji science-fiction Worldcon boty analizujące naruszanie praw autorskich zblokowały internetową transmisję wydarzenia na podstawie analizy DRM. W trakcie gdy Neil Gaiman odbierał nagrodę za scenariusz do odcinka serialu „Doctor Who”, a na ekranie pojawiały się fragmenty nagrodzonego filmu, transmisja została automatycznie zblokowana.

Sytuacja jest o tyle absurdalna, że klipy na prezentacje zostały dostarczone przez studia, które je produkowały, a organizatorzy nagrody Hugo mieli stosowne pozwolenia na użycie tych klipów. Nawet bez takich pozwoleń, prezentacja takich fragmentów klipów objętych prawem autorskich mieściłaby się w granicach dozwolonego użytku.

Ustream, firma, która organizowała transmisję przeprosiła w oświadczeniu za zaistniałą sytuację i zobowiązała się nie używać więcej serwisu Vobile odpowiedzialnego za przerwanie relacji.

DRM (Digital Restrictions Management) w swoich założeniach jest systemem, który ma za zadanie uniemożliwić naruszanie prawa na poziomie technologicznym. Istotą tych systemów jest szyfrowanie informacji tak, aby można było uzyskać do niej dostęp za pomocą określonego narzędzia, i takie zaprogramowanie narzędzia, aby użytkownik mógł z informacji korzystać wyłącznie w sposób precyzyjnie określony przez twórcę narzędzia. To zdaniem przemysłu dawało szansę na wprowadzenie harmonii pomiędzy tym, co legalne a tym, co możliwe. W pewnym stopniu próby te są z góry skazane na niepowodzenie – systemy DRM nie mogą działać ściśle zgodnie z literą dzisiejszego prawa, ze względu na niemożność określenia w sposób maszynowy, czy dany sposób wykorzystania informacji mieści się w zakresie tego, co dozwolone. W praktyce, jeżeli oczywiście zachowamy obecny sposób definiowania dozwolonych wykorzystań informacji, zawsze będą takie legalne wykorzystania, których nie dopuszcza arbitralny system zaprogramowanych restrykcji, jak również będą takie wykorzystania niedozwolone, które będą możliwe do wykonania zgodnie z systemem restrykcji.

Zgodnie z myślą Lawrence’a Lessiga: „kod jest prawem”. Innymi słowy to, co zostało zaprogramowane jako funkcjonalność danego kanału komunikacyjnego samo w sobie jest pewnym systemem normatywnym. Przykładem może być np. blokowanie publikacji linków do strony The Pirate Bay w serwisie Facebook. Na poziomie prawnym publikowanie takich linków jest legalne, ale w serwisie Facebook kod oprogramowania nam na to nie pozwoli, stwarzając tym samym inną normę.

zdjęcie: http://www.flickr.com/photos/doctorow/4951478812/sizes/z/, autor: gruntzooki, licencja: CC-BY-SA

Komentarze

Dodaj komentarz