1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Ściąganie nie jest w Polsce nielegalne, odc. 1258

17 kwietnia 2014 13:25
Redakcja

W materiale pod tytułem Ściągasz nielegalnie filmy? Przez ciebie ministerstwo finansów musi się nagimnastykować, by poprawić wyniki PKB, opublikowanym w natemat.pl dnia 16 kwietnia 2014 autorstwa Antoniego Bohdanowicza pojawiają się takie zdania:

„Ściągasz nielegalnie filmy? Przez ciebie ministerstwo finansów musi się nagminastykować, by poprawić wyniki PKB.”
„Jednak jak ostrzega PwC tendencja nielegalnego ściągania filmów jest wzrostowa.”
„Polskie PKB traci setki miliony złotych przez nielegalnie ściągane filmy.”
„Pierwszym źródłem jest transfer do Polski wpływów z tytułu płatności za dostęp od użytkowników obecnie uzyskiwanych przez serwisy oferujące nielegalny dostęp do treści.”
„Bo jak informuje PwC w swoim raporcie nielegalne ściąganie filmów dojdzie do takiego poziomu, że Polska co roku może tracić ponad 6,1 miliarda złotych.”
„Choć liczby mówią same za siebie trudno liczyć, że ludzie przestaną nielegalnie ściągać filmy.”
„W końcu Polska musi utrzymać się w niechlubnej światowej czołówce statystyk nielegalnie ściągniętych filmów.”

Jak już wcześniej pisaliśmy ściaganie w Polsce nie jest nieleglane.

Chcielibyśmy zwrócić uwage, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem ściąganie z internetu plików muzycznych, tekstowych i video nie jest kradzieżą. Ściąganie tych plików nie jest przestępstwem. Ściąganie tych plików nie jest nielegalne.
Powiedzmy to sobie wprost: ściąganie jest legalne.

I trzeba przyznać, że ma to sens. Skąd ściągający ma wiedzieć, czy plik został udostępniony legalnie? Bez wglądu w dokumenty, umowy i licencje, jest to niemożliwe. Dlatego właśnie w Polsce naruszenie praw autorskich to problem udostępniającego, a ściągający działa zgodnie z prawem. Dlatego bardzo prosimy o unikanie takich sformułowań jak „nielegalne ściąganie” czy „ściąganie to kradzież”, bo po prostu nie są one zgodne z prawdą. Zamiast tego sugerujemy pisanie o „nielegalnym udostępnianiu”. Byle ostrożnie. Bo warto wiedzieć, że czasami także udostępnianie bez zezwolenia jest całkowicie legalne. W ramach dozwolonego użytku można bez zezwolenia twórcy całkowicie legalnie udostępniać chronione utwory członkom rodziny oraz „osobom pozostającym z nami w stosunku towarzyskim” (art 23 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Na dodatek ustawodawca nie doprecyzował, co należy rozumieć przez stosunki towarzyskie. No, ale mniejsza z tym. Udostępnianie utworów nieznajomym bez zezwolenia posiadaczy praw autorskich dozwolone nie jest, i za to faktycznie można być ukaranym.

Tak na marginesie: „piractwo” to zgodnie z prawem międzynarodowym atak na jednostki pływające, dlatego proponujemy pisać raczej „o naruszeniach praw wyłącznych”. Wiemy, że nie brzmi to tak atrakcyjnie i jest zdecydowanie mniej romantyczne, ale dura lex, sed lex. Prawo to prawo.
Mamy przy tym nadzieję, że Państwo, jako medium, któremu zależy na jakości podawanych informacji będą przykładali należytą troskę do prawdziwości podawanych informacji oraz zwracali szczególną uwagę na oddzielanie opinii od informacji. W razie wątpliwości serdecznie polecamy stronę http://prawokultury.pl/ i publikowane na niej materiały informacyjne.

Komentarze

Avatar
internauta
17 kwietnia 2014 19:52

Ciekawi mnie dlaczego w raporcie o stratach jakie przynosi „piractwo” nie ma mowy o zyskach jakie przynoszą gałęzie biznesu opierające się o dozwolony użytek.
Straty z „piractwa” obecnie kila milionów natomiast zyski z gałęzi opierającej się o dozwolony użytek przekraczają minimum 2 raz strat i to z samych nośników

Avatar
16 maja 2014 16:29

Skoro w Polsce można pobierac pliki to czemu prokuratura Mrągowska upiera się za sawoim i za samo sciagniecie zaproponowala sadowy kare kilku miesięcy aresztu w zawieszeniu tylko za sciagniecie niewiadomych plikow mp3

Avatar
Mrągowianin
16 maja 2014 16:30

fakt zapominałem dodać źródłu informacji poniżej to czynie

http://mragowo.wm.pl/203241,Mragowski-sad-rozstrzygnie-czy-za-pobieranie-z-Internetu-muzyki-grozi-kara.html#axzz31ipLllpb

Dodaj komentarz