1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Sptkanie nt. TTIP w Sejmie

26 maja 2014 10:53
Paweł Stankiewicz

W najbliższą środę odbędzie się w Sejmie spotkanie Zespołu Parlamentarnego Zrównoważonego Rozwoju Społecznego – „Społeczeństwo FAIR” pt. Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) i mechanizm ISDS zagrożeniem dla gospodarki i demokracji.

W spotkaniu wezmą udział: Agnieszka Grzybek z Partii Zieloni, Marcin Wojtalik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, i ja, Paweł Stankiewicz z Fundacji Nowoczesna Polska.

Mimo, że mamy rozmawiać o dokumentach, których oficjalnie nie widzieliśmy (i chyba nieprędko zobaczymy) to mocno zachęcam do udziału w spotkaniu, ponieważ to negocjowane obecnie porozumienie handlowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, może prowadzić do petryfikacji obecnie istniejących przepisów dotyczących prawa autorskiego. Przypominam też, że to Stany Zjednoczone jako państwo są globalnym beneficjentem ekonomicznych aspektów systemu praw własności intelektualnej. Dla przykładu wartość eksportu z tytułu tantiem i opłat licencyjnych w 2012 roku w przeliczeniu na obywatela wyniosła w UE – ok. 190 USD, w USA ok. 392 USD, a w Polsce około 0,0058 USD. Polska wyeksportowała licencje i tantiemy za kwotę ponad 67500 razy mniejszą (w przeliczeniu na jednego obywatela) niż Stany Zjednoczone.

Spotkanie odbędzie się 28 maja (środa) o godzinie 18:00 w sali nr 25 (bud. G) w Sejmie RP. Ze względu na miejsce spotkania konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału: organizatorzy proszą o wysłanie e-maila do 27 maja do godziny 18.00 na adres: spoleczenstwofair@gmail.com; temat maila: 28.05 / imię i nazwisko.

Zachęcam też do zapoznania się z listem jaki ponad 250 organizacji pozarządowych wysłało tydzień temu do komisarza Karela De Guchta, odpowiedzialnego za negocjacje tego traktatu.

Komentarze

Dodaj komentarz