1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Utwory "Che-Guevarry prawa autorskiego" w Warszawie

29 maja 2013 12:17
Paweł Stankiewicz

W warszawskim Nowym Teatrze w dniach 8-9 czerwca odbędzie się druga edycja muzycznego festiwalu Instalakcje. W ramach tego festiwalu będzie prezentowana instalacja muzyczna młodego niemieckiego kompozytora Johannesa Kreidlera, nazwanego przez gazetę Tageszeitung „Che-Guevarrą prawa autorskiego”.

Jednym z elementów instalacji Kreidlera będzie utwór pt.: Product placement, który składa się z 70200 cytatów z innych utworów muzycznych. Dzieło to trwa około 33 sekund i jest ciekawą wypowiedzią na temat prawa autorskiego.

Johannes Kreidler jest członkiem GEMA, niemieckiej organizacji zbiorowego zarządzania, i aby być w zgodzie z literą niemieckiego prawa autorskiego zgłosił utwór do rejestracji w tej organizacji. Jednak jej przepisy przewidują, że każdy wykorzystany utwór, niezależnie od tego jak duży jego fragment wykorzystano, musi być zgłoszony przy rejestracji tego nowego utworu. W sierpniu 2008 Kreidler umieścił Product placement w internecie. 12 września 2008 przywiózł niedużą ciężarówką formularze do siedziby głównej GEMA w Berlinie. Na konferencji prasowej poprzedzającej ten performance, artysta powiedział m.in: „Wierzę, że twórcze wykorzystanie mediów powinno być dozwolone dla każdego, innymi słowy: nie powinno być nielegalne”. A w czasie wyładunku formularzy dodał: „W epoce cyfrowej powinniśmy znaleźć nowy sposób dystrybucji sztuki i wynagradzania jej twórców”.

zdjęcie: autorka: Julia Seeliger (zeitrafferin ), http://www.flickr.com/photos/modernezeiten/2850037363/, licencja: CC-BY

Komentarze

Dodaj komentarz