1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Wspólna produkcja, wspólne zarządzanie i wspólna własność - wywiad z Michelem Bauwens z P2P Foundation

7 stycznia 2014 11:15
Maria Świetlik

- Najważniejsze w peer-to-peer jest to, że to jest forma ludzkiej relacji, bardzo szczególnej relacji, która pozwala ludziom zebrać się wokół wspólnego kreowania wartości – mówi Michel Bauwens, założyciel P2P Foundation w wywiadzie udzielonym Adamowi Ostolskiemu dla „Zielonych Wiadomości”. W jego opinii ludzką zdolność do tworzenia wspólnot i dóbr wspólnych można spożytkować lepiej właśnie dzięki sieciom p2p. – Gdy tylko ludzie gromadzą się, by tworzyć coś wartościowego, robią to w oparciu o jakichś mechanizm wkładu – tłumaczy. Zaznacza jednak, że konieczne jest wynegocjowanie zarządzania peer-to-peer. – Jeśli pracuję dla wspólnego projektu, a ty ostatecznie jesteś w stanie sprywatyzować owoce wspólnej pracy, przestanę w to cokolwiek wkładać. Musimy więc stworzyć jakiś mechanizm własności, który ochroni wspólne zasoby – podkreśla – wspólna produkcja, wspólne zarządzanie i wspólna własność łączą się ze sobą – tak powstaje społeczność, w której ludzie podzielają wspólne wartości. Wierzę, że musimy zrobić to na skalę masową i stworzyć nową tkankę społeczną opartą na tych nowych zasadach. Ale to nie oznacza, że od razu zniknie ten inny świat, który nas otacza – dodaje.

Na uwagę Adama Ostolskiego, że wydaje się, że Internet przyniósł prekaryzację warunków pracy w wielu zawodach, Bauwens wyjaśnia: – W zasadzie mieliśmy dwie rewolucje w maju 1968 r.: bunt młodzieży przeciwko hierarchicznym formom społecznym oraz bunt robotników przeciwko warunkom pracy w systemie fordowskim. Odpowiedź systemu polegała na tym, by młodzieży dać to, czego chciała – a więc bardziej egalitarną kulturę. Natomiast w przypadku robotników odpowiedzią było zniesienie zachodniej klasy robotniczej poprzez wyprowadzenie produkcji przemysłowej poza kraje Zachodu – tłumaczy – Ale w ich miejsce powstała klasa pracująca w gospodarce wiedzy. To duża liczba osób, które angażują się w tworzenie wartości niematerialnych, które jednak bezpośrednio wpływają na organizację produkcji dóbr materialnych. Są w samym centrum tworzenia wartości w tym systemie, tworzą oprogramowanie, dizajn oraz marki. Moim zdaniem p2p to jest właśnie ich ideologia. To jest to, czego potrzebujesz jako pracownik gospodarki opartej na wiedzy: potrzebujesz takiej technologii, i tego, żeby była wolna, abyś mógł dzielić się i uczyć od innych… Właśnie dlatego, że żyjemy w prekariacie, tworzymy wiele nowych form społecznych, form opartych na p2p. A to stopniowo może utworzyć nową tkankę społeczną, nową społeczną większość na Zachodzie – przewiduje Bauwens.

Cały wywiad na stronie zielonewiadomosci.pl

Komentarze

Dodaj komentarz