1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Gdy dam ci swój pomysł na konstrukcję zegarka, to nadal mam i zegarek, i pomysł - wywiad z Ladislauem Dowborem

22 października 2013 12:43
Maria Świetlik

- XX-wieczne myślenie polega na tym, że gdy dam ci mój zegarek, czyli coś materialnego, to zostanę bez zegarka. Zmieńmy to. Jeżeli dam ci swój pomysł na konstrukcję tego zegarka, to nadal mam i zegarek, i pomysł. Wszystko, czego uczyłem się przez lata studiowania nauk ekonomicznych, sprowadzało się do tego, jak lokować rzadkie zasoby. Teraz jednak otwiera się przed nami zupełnie nowy system organizacji ekonomicznej – mówi Ladislau Dowbor, znany brazylijski ekonomista, w wywiadzie dla Magazynu Kontakt.

Ladislau Dowbor był doradcą prezydenta Brazylii Luli da Silvy i konsultantem sekretarza generalnego ONZ, od lat rozwija lewicową refleksję ekonomiczną nad globalnym rynkiem. Chętnie opowiada o tym, jak opublikowanie on-line swoich prac przyczyniło się do wzrostu zainteresowania jego twórczością a w konsekwencji sprzedaży papierowych wydań: – Podobnie jak wielu moich kolegów, opublikowałem za darmo wszystkie moje książki i artykuły. Można je ściągnąć z mojej strony internetowej. Co ciekawe, wpłynęło to pozytywnie na ich sprzedaż. To jednak nie musi być działanie indywidualne! Pracując na kontrakcie rządu brytyjskiego, Jimmy Wales tworzy właśnie system otwartego dostępu do nauki w całej Wielkiej Brytanii – przypomina w wywiadzie udzielonym Pawłowi Cywińskiemu i Mateuszowi Luftowi. – Nasza mentalność wciąż tkwi w poprzednim stuleciu. Tyczy się to zresztą nie tylko sposobu myślenia, ale i systemów zarządzania czy prawodawstwa. Copyright, patenty, własności. Wszędzie masz pośredników, którzy nie pozwalają udostępniać tych technologii reszcie świata. Tymczasem dziś chodzi o to, żeby postawić na bezpośredniość. Liczba pośredników zmniejszyła się w wielu dziedzinach dzięki internetowi. Przybywa rzeczników otwartego dostępu do wiedzy – tłumaczy.

Cały wywiad na stronie Magazynu Kontakt

Polecamy też stronę Ladisalua Dowbora, gdzie zebrane są m.in. jego publikacje (i wywiady) w jęz. polskim

Komentarze

Dodaj komentarz