1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Wyzwoli nas zmywarka - wywiad Orlińskiego z Moglenem w Gazecie Wyborczej

2 grudnia 2013 12:13
Maria Świetlik

Zachęcamy do przeczytania wywiadu Wojciecha Orlińskiego z prof. Ebenem Moglenem, który ukazał się w Gazecie Wyborczej 29 listopada.
„Teraz powiem panu, co ja widzę w swojej kryształowej kuli: za chwilę świat będzie pełen urządzeń, z których każde będzie się mogło stać Freedom Boksem – przekonuje Eben Moglen. – Nie zrobią niehakowalnych zmywarek, bo to podnosiłoby koszty. Mogą utrudniać hakowanie telewizorów czy odtwarzaczy, bo Hollywood jest zainteresowane kontrolą praw autorskich. Ale dopóki nie można oglądać hollywoodzkiego filmu na zmywarce, nikt jej nie będzie zabezpieczał.(...) Te wszystkie urządzenia zaczną tworzyć wolnościową sieć działającą na szczycie dotychczasowego internetu. Proszę pamiętać, że już nie ma czegoś takiego jak telefon. Są tylko urządzenia transmitujące bity. Wszystko jest teraz bitami: głos, muzyka, dźwięk, obraz. Ludzie potrzebują alternatywnych kanałów łączności – takich, o których będą wiedzieli na pewno, że nie podsłucha ich biznesowy konkurent czy rząd. Ta sieć będzie wykorzystywać urządzenia, które znajdą się w końcu w każdym domu. Urządzenia, na które my będziemy umieli napisać oprogramowanie.
Nasz towarzysz Julian Assange właśnie pokazał, jak dużo można zdziałać, budując jeden serwis, za pomocą którego ktoś może wysłać przeciek do ''Guardiana’', nie bojąc się zdemaskowania. Nasz towarzysz Snowden pokazał, jakiej rangi to mogą być przecieki. Wkrótce każdy obywatel będzie miał taką możliwość.”

Wywiad w całości dostępny na stronie wyborcza.pl

Komentarze

Avatar
Aleksander Łukasz
2 grudnia 2013 23:35

Komentarz Orlińskiego do wywiadu: http://wo.blox.pl/2013/11/Katedra-bazar-i-knajpa.html

Dodaj komentarz