1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Zapadł wyrok w sprawie chomikuj.pl przeciwko PIK

20 lutego 2013 15:44
Paweł Stankiewicz

Dzisiaj zapadł wyrok w sprawie jaką chomikuj.pl wytoczyło Polskiej Izbie Książki. Chomikuj.pl pozwało PIK za naruszenie dóbr osobistych przez nazywanie ich serwisu „pirackim”. Sąd oddalił pozew. Jak czytamy w komunikacie PAP opublikowanym w serwisie gazeta.pl: przechowywanie plików na portalu daje dostęp nieograniczonej liczbie odbiorców do pobierania utworów, o czym nie wiedzą właściciele praw autorskich do nich. „To pole eksploatacji utworów, z którego powód czerpie zyski” – mówił sędzia.

Przedstawiciel chomikuj.pl Piotr Hałasiewicz twierdzi, że firma będzie się odwoływać od tego wyroku, ponieważ w uzasadnieniu nie zgodzono się na zastosowanie interpretacji Art. 14 Ustawy o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną (wyłączenie odpowiedzialności pośrednika) w stosunku do firmy, ze względu na przywołanie przepisów Kodeksu Cywilnego dotyczących przechowywania rzeczy.

Sąd najwyraźniej uważa, że słowo „pirackie” jest dopuszczalnym określeniem wobec naruszeń praw wyłącznych; prezentując nieco odmienny od mojego pogląd na kwestie semantyczne debaty publicznej.

Ale pamiętajmy, że funkcją sądu jest egzekwowanie istniejącego prawa, a nie dialog dotyczący jego reformy.

Komentarze

Dodaj komentarz