Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Zmiany w dystrybucji filmów

8 sierpnia 2013 09:32
Kuba Kwiatkowski

Pojawienie się legalnych internetowych serwisów-wypożyczalni oraz usługi VOD nie spowodowało znaczącego spadku popularności stron typu The Pirate Bay czy Torrents.to. Firmy Disney oraz Sony Pictures postanowiły więc dostosować się do ery internetu, zmieniając „cykl życia“ swoich filmów.

Do tej pory najnowsze pozycje trafiały najpierw do kin, po kilku miesiącach do sprzedaży na DVD czy Blu-ray, a następnie do telewizji (najpierw były grane tylko w płatnych kanałach, a na końcu także w darmowych). Większość kanałów internetowych musiała czekać z premierą pozycji razem z darmowymi kanałami telewizyjnymi. Nic więc dziwnego, że wiele osób woli pobrać dobrej jakości film udostępniony w internecie tuż po jego sklepowej premierze. Disney i Sony Pictures przełamali ów porządek, udostępniając w legalnych wypożyczalniach internetowych oraz serwisach VOD pozycje, które grane są jeszcze w kinie.
Eksperyment wydawniczy przeprowadzany obecnie w Korei Południowej ma szansę się powieść na szerszą skalę, zważając chociażby na to, jaką popularnością cieszy się Netflix. Możliwe, że już niedługo dla Hollywoodzkich studiów internet stanie się ważniejszy od kin.

Komentarze

Dodaj komentarz