Pierwsza pomoc w prawie autorskim: zapytaj prawnika
Baza odpowiedzi na pytania z prawa autorskiego
Autorami odpowiedzi na pytania są: Alicja Rytel, Martyna Stefańska, Natalia Chmurczyk, Emilia Zalewska oraz dr Krzysztof Siewicz.
Alicja Rytel, adwokat, absolwentka prawa i literatury porównawczej (komparatystyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się szczególnie ochroną autorskich praw osobistych. Doradzała w zakresie prawa autorskiego m.in. autorom książek, fotografikom, agencjom literackim. Prowadziła zajęcia dotyczące prawa na rynku wydawniczym w Polskiej Szkole Reportażu, której jest także absolwentką. Od kilku lat współpracuje z dużym warszawskim wydawnictwem i spółkami zrzeszającymi wydawców książek.
Martyna Stefańska jest aplikantką radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Ukończyła prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obroniła pracę dyplomową dotyczącą autorskoprawnych aspektów korzystania z zapożyczeń w utworach muzycznych. W trakcie studiów spędziła semestr na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Wiedzę z zakresu prawa własności intelektualnej pogłębiła uczestnicząc w Podyplomowym Studium Prawa Własności Intelektualnej na Uniwersytecie Warszawskim. Na co dzień pracuje w dziale prawnym międzynarodowej korporacji.
Krzysztof Siewicz to radca prawny specjalizujący się w prawnych aspektach przetwarzania informacji. Dr Siewicz jest koordynatorem projektu prawokultury.pl w Fundacji Nowoczesna Polska.
Filtruj pytania
Wybierz kategorię tematów:Odpowiedzi na już zadane pytania (436):
- Od czasu do czasu recytuję publicznie wiersze satyryczne, które powstały w latach 1960 i późniejszych. Słuchaczami (widzami) są słuchacze UTW, a ja za występ nie biorę żadnych pieniędzy. Też jestem członkiem UTW. Czy w jakiś sposób naruszam prawo? A gdybym chciał to samo robić za pieniądze?
- Prowadzę stronę internetową dla swoich uczniów, gdzie umieszczam materiały, które wykorzystuję na lekcji. Czy mogę tam umieszczać gotowe pliki (np. prezentacje) znalezione w sieci (z podaniem źródła), czy lepiej wstawiać tylko linki do tych materiałów?
- Został wydany zbiór zadań z chemii (nie ma w nim odpowiedzi do zadań). Czy jeżeli opracuję odpowiedzi do zadań z tego zbioru to mogę je sprzedawać?
- Jakie prawa autorskie dotyczą polskich i zagranicznych herbów szlacheckich?
- Jestem założycielem konta na kanale YouTube. Konto zawiera utwory oraz teledyski promujące inna osobę, których w większej części jestem współautorem. Wszystkie teledyski są sfinansowane przez wytwórnię. Czy jako właściciel kanału mogę zarządzać bez problemu zawartością kanału, czy też nawet wyczyścić konto i zmienić przeznaczenie jego treści?
- Projektuję samodzielnie lampki dla dzieci w różnych kształtach (np. lis, gwiazdka, jednorożec). Czy mogę projektować lampki w kształcie znanych postaci z bajek, takich jak Myszka Minnie, bez uzyskiwania licencji lub pozwoleń i nie naruszając przy tym prawa autorskiego? Zaznaczam, że kształty tych postaci oraz ich kolory będą zmienione.
- Trzy miesiące po dacie obrony pracy magisterskiej opublikowałam swoje wyniki w formie artykułu. Czy uczelnia oraz promotor mogą z tego tytułu rościć prawo do moich wyników? Czy promotor może być uznany za współautora pracy dyplomowej dlatego że praca została wykonana w budynku uczelni i za pomocą udostępnionych przez promotora materiałów?
- Co powinienem zrobić chcąc założyć gazetę internetową? Chciałbym w niej publikować m.in. treści z blogów i profili fb lokalnych organizacji publicznych typu sołectwa, zarządy osiedli. W jaki sposób mogę uzyskać od tych instytucji zgodę na publikację? Czy musi to być zawarcie jakiejś umowy?
- Wykonałam nieodpłatnie, bez podpisanej umowy, cały branding firmy dla innej osoby (logo, stronę www, wizytówki, ulotki, fanpage na FB z grafikami, flayery, pieczątkę, druki, banery, odzież firmową). Pracowałam na własny koszt, a właściciel tej firmy korzystał ze wszystkiego dzięki mojej uprzejmości. Kiedy ostatnio zażądałam zapłaty za moją pracę, nie dostałam ...
- W ramach zaliczenia zajęć stworzyłam książkę i ją zilustrowałam. Niedawno dowiedziałem się, że nauczycielka wydała książkę według mojego pomysłu pod swoim nazwiskiem. Co mogę zrobić i jak ustalić czy to plagiat?
- Chciałabym moją pracę magisterską opublikować w formie książki. Praca ta powstała na bazie wielu książek. Jednym razem cytuję innego autora, a innym razem zmieniam jego treść. Co do cytatów, nie mam wątpliwości. Zastanawiam się, jak to wygląda z tekstem, który został przekształcony (zmienione zdania, wyrazy itp.). Czy mogę go opublikować ...
- Chcę sprzedawać przedmioty z gier komputerowych w realnym świecie. Czy potrzebuję wykupić jakąś licencję?
- W pracy dyplomowej zastosowałem wzór matematyczny bez podania źródła. Wzór pamiętam ze studiów. Czy popełniłem plagiat?
- Czy w przypadku tworzenia własnego rysunku opartego o, ale modyfikującego wygląd dostępnego poblicznie pomnika w sposób nieuwłaczający jego twórcy istnieje możliwość wykorzystania rysunku do celów komercyjnych? Dodam, że autor nie żyje od kilku lat.
- Czy można wykorzystać w swojej prezentacji slajdy zawarte w prezentacji urzędnika? Prezentacja będzie sporządzona w celach edukacyjnych przez studenta.
- Podpisałem umowę o współpracy na prowadzenie wspólnego punktu gastronomicznego. Stworzyłem logo i nazwę lokalu. Niestety w wyniku wielu komplikacji lokal przejął wynajmujący. Czy mogę zabronić mu wykorzystania grafiki i nazwy, których jestem twórcą?
- Czy mogę zabronić innym osobom używania logo teatru, które stworzyłam jako jedyny autor?
- Tworzę obrazy znanych postaci w swoim graficznie niepodrabianym stylu. Czy mogę je umieszczać np. na koszulach i sprzedawać?
- Napisałem poradnik z negocjacji. Opisy poszczególnych technik czerpię z różnych źródeł, ale podawane informacje pisane są przeze mnie i moimi słowami. W niektórych miejscach przygotowałem streszczenia/parafrazy fragmentów odpowiednich książek. Wszystko opatrzone jest stosownym przypisem oraz uwzględnieniem w bibliografii (np. "opracowanie własne na podstawie: [odpowiednia książka]"). Poza obowiązkowym podaniem autora, tytułu ...
- Piszę scenariusz sztuki. Narrator będzie wplatał krótkie dwu zdaniowe fragmenty opowiadania Elizy Orzeszkowej "Nasza Szkapa" . Scenariusz będzie też podobny do opowiadania. Czy muszę uzyskać pozwolenie na wykorzystanie cytatów? A jeśli tak, to od kogo?