1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Mam zamiar utworzyć video tutoriale odnośnie bezpieczeństwa komputerowego oraz książkę. Na tych video tutorialach chcę zaprezentować użycie różnych programów. Zamierzam też zrobić odpowiednie zrzuty ekranów, by umieścić je w książce. Czy na takie działanie potrzebuję zgody twórców programów?

Tematy: dozwolony cytat / programy komputerowe

Stosują się tu ogólne zasady dotyczące dozwolonego cytowania (art. 29 prawa autorskiego) – w określonych w tym przepisie ramach zgoda autora/wydawcy nie jest konieczna.

Natomiast programy dostępne na wolnych licencjach (np. GPL), są objęte zgodą na szerokie, nieodpłatne wykorzystywanie – więc tu możliwe byłoby nawet przekroczenie zasad dozwolonego cytowania, jednak z poszanowaniem wymogów stawianych w licencji. Należy się więc zawsze dokładnie zapoznać z konkretną licencją, na której dostępny jest dany program.

Proszę zapoznać się z też odpowiedzią na poprzednie, podobne pytanie: http://prawokultury.pl/pierwsza-pomoc/170/

dr Krzysztof Siewicz

Wróć do listy pytań.