Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Jestem zatrudniona w firmie IT, gdzie m.in. tworzę scenariusze testowe, instrukcje i opisy aktualizacji. Moje wynagrodzenie jest rozliczane według 50% kosztów uzyskania przychodów. Czy to prawidłowe, zwłaszcza po ostatnich zmianach przepisów podatkowych?

Tematy: programy komputerowe / 50% koszty uzyskania przychodu

Do niedawna, możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów nie była ograniczona do określonych kategorii utworów. Można więc je było naliczać o ile tylko wymienione w pytaniu scenariusze, instrukcje itd. były istotnie twórcze. Obecne przepisy ograniczają tę możliwość do określonych rodzajów działalności, a na tej liście jest „działalność twórcza w zakresie programów komputerowych”. Samo pisanie programów (o ile są twórcze) pozostaje więc nadal objęte 50% kosztami, ale co do różnych towarzyszących temu czynności można mieć już wątpliwości. W takiej sprawie najlepiej wystąpić o indywidualną interpretację podatkową. Natomiast sformułowanie przepisu (z art. 22 ust. 9b ustawy o PIT) pozwala argumentować, że chodzi tu nie tylko o samo programowanie, ale też co najmniej o wszelkie inne czynności twórcze, które są niezbędne do powstania programu komputerowego (analogicznie jak przy wydawaniu książki potrzebne jest działanie redaktora, grafika itd.).

Na marginesie – do zastosowania 50% kosztów nie było ani nie jest przenoszenie praw. W zupełności wystarcza do tego umowa licencyjna.

Krzysztof Siewicz

Wróć do listy pytań.