Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Dziecko uczy się grać na instrumencie i śpiewać, i chce wystąpić podczas pokazu talentów na dzielnicowym pikniku. Czy można w takim wypadku puścić utwór z płyty jako podkład dla występu dziecka? Czy lepsze będzie wykonanie tego podkładu przez zespół towarzyszący dziecku, we własnej aranżacji

Tematy: domena publiczna / artystyczne wykonanie / dozwolony użytek edukacyjny / licencje / publiczne odtwarzanie / publiczne wykonanie

Opisane w pytaniu działanie będzie wymagało uzyskania licencji na odtworzenie lub wykonanie utworu. W prawie autorskim znajdują się co prawda przepisy pozwalające na korzystanie z utworów bez zgody, ale nie zostały one określone aż tak szeroko. Zgodnie z art. 31 ust. 2 prawa autorskiego licencja nie byłaby wymagana, gdyby dziecko występowało na imprezie szkolnej, nie wiązałoby się to z korzyścią majątkową a jednocześnie artyści wykonawcy ani odtwarzający utwory nie będą otrzymywać wynagrodzenia. Wystąpienie przed szerszą publicznością nie mieści się wobec tego w granicach tego przepisu.

Można jednak jako podkład wykorzystać utwory z domeny publicznej (majątkowe prawa autorskie wygasają po 70 latach od śmierci autora) lub utwory na wolnych licencjach. Wtedy nie trzeba ograniczyć się do korzystania określonego w przepisach o dozwolonym użytku i nie jest konieczne wykupywanie licencji.

Krzysztof Siewicz

Wróć do listy pytań.