Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Czy chcąc umieścić sporządzony przez siebie zrzut ekranu programu komputerowego w książce, muszę ubiegać się o zgodę?

Tematy: dozwolony cytat / wynik działania programu / interfejs / art. 29 pr. aut. / programy komputerowe / wykorzystanie zrzutu ekranu programu komputerowego w książce / zrzut ekranu programu komputerowego

Umieszczenie zrzutu ekranu w książce można rozpatrywać na gruncie przepisów o dozwolonym cytowaniu, o czym pisaliśmy już w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie.

Tutaj warto dodać, że programy komputerowe podlegają art. 29 pr. aut. (jest to jeden z nielicznych przepisów dozwolonego użytku, który nie został w stosunku do nich wyłączony). Przy czym, zrzut ekranu nie będzie zazwyczaj zawierał samego programu (chyba, że na ekranie wyświetlimy ten program, w postaci tzw. listingu), lecz wynik jego działania wraz z interfejsem graficznym. Nie wpływa to jednak na możliwość zastosowania art. 29, ani na wątpliwości związane z możliwością jego zastosowania.

dr Krzysztof Siewicz

Wróć do listy pytań.