1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Pracuję w firmie wydającej spisy leków dla lekarzy różnych specjalizacji. Na podstawie ogólnodostępnych charakterystyk produktów farmaceutycznych, tworzymy własne opisy leków dostępnych na rynku polskim (wg opracowanego przez nas schematu, z wykorzystaniem specyficznego doboru słów). Czy opisy te mogą zostać objęte prawami autorskimi? Jeśli tak, to w jaki sposób można zacząć taką ochronę (czy do jakiej placówki się zgłosić?)?

Tematy: indywidualna twórczość / utwór

Utworem jest każde dzieło człowieka, które zawiera w sobie nawet najmniejszy wkład indywidualnej twórczości. W celu uzyskania ochrony prawno-autorskiej nie trzeba się nigdzie zgłaszać, ani rejestrować – wystarczy po prostu stworzyć utwór (wnieść twórczość do dzieła).

Utworami mogą być zatem zarówno „ogólnodostępne charakterystyki” (sam fakt powszechnej dostępności nie wyłącza ochrony), jak i powstałe na ich podstawie opisy leków, o ile tylko zawierają twórczy wkład. Im bardziej taka charakterystyka lub opis ogranicza się do zdawkowej prezentacji faktów, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zawierać będzie indywidualną twórczość, ale nie można tego z góry wykluczyć.

dr Krzysztof Siewicz

Wróć do listy pytań.