1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

W ramach pracy (umowę o pracę) napisałem podręcznik. Pracodawca odmówił mi umieszczenia mojego nazwiska jako autora podręcznika. Czy ma do tego prawo? Dodam, że pisanie podręcznika nie jest moim głównym zajęciem, mam szereg innych obowiązków.

Oznaczenie autorstwa utworu zgodnie z wolą twórcy jest obowiązkiem wynikającym z autorskich praw osobistych, które są niezbywalne. Twórca może się jednak zobowiązać w umowie, że nie będzie tych praw wykonywał – należy wobec tego sprawdzić czy takie zobowiązanie nie znalazło się w umowie, z której wynikał obowiązek stworzenia podręcznika. Przy czym, musi ono z tej umowy wyraźnie wynikać, a nawet wtedy twórca może się na to prawo powoływać (choć pociągnie to za sobą najprawdopodobniej naruszenie umowy i wynikające z tego konsekwencje).

Osobną kwestią jest to, czy podręcznik powstał w ramach umowy o pracę, czy poza nią. Ma to wpływ na to, czy doszło do nabycia przez pracodawcę autorskich praw majątkowych, czy też musi on je pozyskać w ramach osobnej umowy.