1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Mam pytanie odnośnie legalności posiadania i używania starych gier komputerowych na system MS-DOS. Pliki znaleźć można w internecie. To samo dotyczy kartridży na popularnego niegdyś Pegazusa, które same w sobie są pirackimi wersjami gier nintendo. Czy np. stworzenie kanału na Youtube poświęconego tym grom i publikowanie tzw. "letsplejów" wiązałoby się z jakimiś konsekwencjami prawnymi? Same pliki gier nie byłyby udostępniane.

Tematy: dozwolony cytat / programy komputerowe / licencje / utwory osierocone

Z formalnego punktu widzenia stare gry są chronionymi utworami. Korzystanie z nich wymaga zatem uzyskania zgody uprawnionego. Wiele z tych gier to tzw. abandonware, czyli odmiana utworów osieroconych, więc odnalezienie takiego uprawnionego może być trudne bądź wręcz niemożliwe. Sam fakt ich powszechnej dostępności w internecie nie oznacza, że zgoda taka została udzielona.

Nie będzie natomiast naruszeniem pisanie o tych grach. Wykorzystywanie zrzutów ekranu do ilustracji recenzji może mieścić się w granicach dozwolonego cytowania. Publikowanie nagrania rozgrywki w grze jest już bardziej problematyczne – w pewnych okolicznościach może być dozwolonym cytatem, ale spełnienie przesłanek dozwolonego cytowania jest w tym przypadku bardziej trudne.

dr Krzysztof Siewicz

Wróć do listy pytań.