1%
Logo akcji 1%

Droga użytkowniczko, drogi użytkowniku!

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Prawo kultury

Autor, pracownik naukowy, pisze artykuł do monografii. W artykule zawiera definicję pojęć ogólnie znanych np. stateczność. Czy autor musi podać źródło definicji skoro jest ona powszechną wiedzą?

Choć niektóre pojęcia są powszechnie znane, ich definicje można nadal formułować w sposób twórczy. Sam fakt, że określona definicja została już wcześniej (w tym bez podawania źródła) skopiowana przez wielu autorów nie odbiera jej twórczego charakteru. Poza tym, zwłaszcza w kontekście działalności naukowej za plagiat uznaje się nie tylko przywłaszczanie sobie autorstwa cudzych utworów, ale też z przywłaszczanie sobie autorstwa cudzych idei. Kluczowe jest wobec tego przede wszystkim takie formułowanie pracy, aby było jasne, które treści pochodzą bezpośrednio od autora, a które są przez niego tylko przytoczone – nawet jeżeli przytaczane są całkowicie nietwórcze wyrażenia.