Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Kilka lat temu znajoma zrobiła mi zdjęcie na imprezie. Pozę i kostium wybierałem sam. Udostępniła to zdjęcie i opublikowałem je na portalu społecznościowym. Niedawno to zdjęcie zostało wykorzystane przez dziennikarza do ilustracji wywiadu ze mną i podpisane "archiwum prywatne". Znajoma domaga się usunięcia zdjęcia powołując się na swoje prawa autorskie, a moim zdaniem prawa są w tym przypadku podzielone między nami i ona może się co najwyżej domagać odpowiedniego podpisania zdjęcia. Czy dobrze rozumiem?

Tematy: dozwolony cytat / utwór współautorski

Prawa do zdjęcia będą wspólne jeżeli istotnie zarówno fotograf, jak i pozujący twórczo przyczynili się do jego powstania. W przypadku współautorstwa, wykorzystanie fotografii poza zakresem dozwolonego użytku wymaga zgody wszystkich współautorów.

Jeżeli zatem autor wywiadu nie może wykazać, że fotografia jest np. zacytowana, to każdy ze współautorów może domagać się jej usunięcia. W przypadku braku jednomyślności współautorów co do zgody na wykorzystanie, można zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie.

dr Krzysztof Siewicz

Wróć do listy pytań.