Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Czy kosztorysy budowlane (ofertowe, inwestorskie, wykonawcze, powykonawcze) są objęte prawem autorskim?

Tematy: art. 1 pr. aut. / utwór

Prawa autorskie obejmują każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (więcej o cecach utworu tutaj: „Utwór”: http://prawokultury.pl/pierwsza-pomoc/?tag=utwor.)

Aby mówić o utworze konieczne jest zatem zaistnienie jakiejkolwiek inwencji twórczej – choćby minimalnej – która wykraczałaby poza ramy określone celem danego dokumentu. W tym kontekście wydaje się, że kosztorys w większości przypadków nie mógłby zostać uznany za utwór w związku z tym, iż jego zawartość determinuje nadrzędność celu, jakiemu służy a jego kształt w konkretnej sytuacji byłby podobny niezależnie od tego kim jest jego twórca. Nie jest to jednak z góry przesądzone – sądy wielokrotnie uznawały za utwory proste dokumenty, formularze lub instrukcje. Nawet ich treść może bowiem zostać ukształtowana w sposób oryginalny w szczególności poprzez nietuzinkowy układ i dobór poszczególnych elementów lub użyte sformułowania.

Martyna Stefańska

Wróć do listy pytań.