Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Czy "program telewizyjny" drukowany jest objęty prawem autorskim? Czy legalne jest tworzenie (pisanie/przepisywanie) programu telewizyjnego (ze strony właściciela kanału telewizyjnego) i udostępnianie go w lokalnej gazetce nie przekraczającej nakładu ok. 5000 sztuk?

Tematy: art. 1 pr. aut. / zakres ochrony / utwór

Co do zasady program telewizyjny jako podsumowanie ramówki danego kanału nie będzie objęty prawami autorskimi. Nie można bowiem uznać, że jest on przejawem twórczej działalności o indywidualnym charakterze – jego kształt wynika z reguły bezpośrednio z celu jakiemu służy (więcej o cechach utworu tutaj). Oczywiście istnieje hipotetyczna możliwość, że schemat lub treść standardowego programu telewizyjnego zostaną przedstawione w oryginalny i nietuzinkowy sposób (w takim przypadku podlegałby on ochronie), ale wydaje się to mało prawdopodobne.

Na marginesie należy jednak podkreślić, że powyższe podsumowanie dotyczy wyłącznie sytuacji przepisywania samej treści programu telewizyjnego – wykorzystywanie w podobnym zakresie zdjęcia bezpośrednio przedstawiącego program w gazecie lub na stronie internetowej wraz z jego szatą graficzną może bowiem naruszyć prawa projektanta danej strony lub jej wydawcy (chyba że zostaną spełnione warunki dozwolonego użytku, np. prawa cytatu).

Martyna Stefańska

Wróć do listy pytań.