1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska

Opublikowano 13 stycznia 2016

Poza rejestrem. Rozmowy o muzyce i prawie autorskim.

Nikt nie wie, ilu mamy w Polsce twórców. Ministerstwo Finansów wie, ilu mamy zarabiających twórców – bo twórcy wykazują dochody z tytułu praw autorskich w osobnej rubryce formularza podatkowego. Ale Ministerstwo Finansów nie ujawniło – jeszcze – tych danych. Ministerstwo Kultury wie, ilu mamy twórców zrzeszonych w stowarzyszeniach ogólnopolskich. Ale mało który twórca się zrzesza. ZAiKS wie, ilu twórcom wypłaca pieniądze z tytuły odtworzeń utworów. Ale mało który twórca jest wystarczająco popularny, żeby te pieniądze dostać.

Poniekąd wszyscy jesteśmy twórcami – robimy zdjęcia, komentujemy w sieci, śpiewamy. Niektórzy wkładają w to więcej pasji. Ta książka to wywiady z tymi, którzy wkładają bardzo dużo pasji, ale nie mieszczą się w komercyjnym systemie współczesnej kultury. Opowiadają o swoich frustracjach i złudzeniach. Pokazują jak można żyć w ramach, obok lub wbrew systemowi praw autorskich. I często mówią o potrzebie zmian, jeśli w możliwość zmiany jeszcze wierzą.

Wierzę, że regulacje prawne muszą brać pod uwagę wszystkich uczestników kultury. Wszystkich uczestników dialogu, który jako społeczeństwo toczymy ze sobą w sferze publicznej. W tej książce chcemy dać głos tym, których problemy są słabo słyszalne na ministerialnych korytarzach czy w kuluarach branżowych konferencji, których nie obejmą badania rynku i raporty ekspertów.

– Jarosław Lipszyc

Poza rejestrem. Rozmowy o muzyce i prawie autorskim to zbiór rozmów z muzykami, prawnikami, organizatorami koncertów, ludźmi prowadzącymi małe wytwórnie. Ukazuje się nakładem Fundacja Nowoczesna Polska, która od lat zajmuje się tematyką praw autorskich, m.in. ostatnio wydając Historię Wynagradzania Twórczości Marcina Wilkowskiego.

Poza rejestrem dotyczy związków między współczesną muzyką oraz prawem autorskim, ze szczególnym naciskiem na funkcjonowanie muzyki w internecie, relacje z ZAiKSem oraz umowy podpisywane przez muzyków z różnymi instytucjami. Ale pojawiają się tam również i takie wątki jak: przegrywalnie kaset, projekty emerytur dla artystów, regulacje prawne dotyczące sound artu, podejście do pieniędzy w różnych środowiskach różnie rozumianego „niezalu”.

– Antoni Michnik, Izabela Smelczyńska

Pobierz książkę w formacie PDF