1%
Logo akcji 1%

Fundacja Nowoczesna Polska to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Wesprzyj nasze działania, przeznaczając na nie 1% swojego podatku. Możesz to zrobić, wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Organizator
Fundacja Nowoczesna Polska
Avatar

Dlaczego filmy są udostępniane przez serwisy p2p?

21 października 2013 11:41
Paweł Stankiewicz

15 października ruszyła strona piracydata.org, która zbiera dane na temat popularnych filmów w serwisach p2p i następnie porównuje je z danymi na temat ich legalnej dostępności w formie cyfrowej.

Dane dotyczące popularności w sieciach wymiany plików pochodzą z serwisu „torrentfreak”, który prezentuje zestawienie 10 najczęściej „piraconych” filmów w danym tygodniu. Dane dotyczące legalnej dostępności tych tytułów pochodzą z serwisu Can I Strem It, który sprawdza dostępność filmów w różnych cyfrowych, formach: poprzez streaming, zakup, czy wypożyczenia. Ponieważ dane dotyczące dostępności pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, dlatego z konieczności, także serwis piracydata.org dotyczy tego obszaru świata. Chyba jednak można przypuszczać, że ze względu na kulturową dominację tego kraju, w innych krajach z dostępnością „piraconych” tytułów może być gorzej.
A jak wyglądają te dane? W ciągu ostatnich trzech tygodni (serwis zbiera dane począwszy od tygodnia, który kończył się 30 września) tylko 46% spośród najczęściej ściąganych w sieciach p2p filmów było dostępnych w jakiejkolwiek formie legalnie. Wśród nich 0% (słownie: zero) było dostępnych w legalnych serwisach streamingowych.
Dane na stronie piracydata.org są prezentowane też w formacie csv (wartości oddzielone przecinkami, jest to format dobrze obsługiwany przez popularne arkusze kalkulacyjne), zatem można je łatwo pobierać do własnych analiz.

Komentarze

Dodaj komentarz